Afganské ministerstvo práce a sociálnych vecí spravované radikálnym islamistickým hnutím Taliban predstavilo päťročný plán, ktorý má v krajine vytvoriť 1,5 milióna nových pracovných miest. Súčasťou plánu je snaha prilákať viac zahraničných investícií, informoval afganský spravodajský server Tolo News. Ministerstvo tiež spomenulo dohovory s niekoľkými regionálnymi krajinami o vyslaní kvalifikovaných afganských pracovníkov.
Päťročný plán vychádza zo záverov Národnej pracovnej konferencie, ktorá sa v Kábule konala tento rok v júli a bola zameraná na boj proti chudobe a vytváraniu pracovných príležitostí v krajine. Jednou z tém bola revízia národnej stratégie, ktorá má zvýšiť prílev zahraničných investícií do krajiny. Tie sú pre pracovný trh kľúčové aj podľa ekonomického experta Sejara Kurajšieho. "Je ťažké vytvárať nové pracovné miesta bez prispenia súkromného sektora, zahraničných investícií a pomoci medzinárodných organizácií," povedal Kurajší.
Podľa februárovej správy Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN potrebuje humanitárnu pomoc 23,7 miliónov ľudí v Afganistane, teda dve tretiny obyvateľov krajiny,.
Hovorca ministerstva Samíulláh Ebráhimí upozornil na snahu o podpísanie dohovorov s niekoľkými krajinami v regióne, ktoré by umožnili vyslanie kvalifikovaných pracovníkov z Afganistanu do týchto štátov. Menovite uviedol Katar, Irán, Saudskú Arábiu, Turecko a Spojené arabské emiráty.
Vládnuce radikálne islamistické hnutie Taliban postupne sériou zákazov obmedzuje afganským ženám pracovné možnosti. Podľa Rozvojového programu OSN vylučovanie žien z trhu práce stojí krajine jednu miliardu dolárov ročne, teda asi päť percent hrubého domáceho produktu. Po svojom návrate k moci v auguste 2021 Taliban obmedzil aj vzdelávanie dievčat, ktoré môžu študovať len do šiestej triedy základnej školy.