Americký prezident Joe Biden v stredu oznámil, že federálna vláda automaticky ruší federálne študentské pôžičky pre takmer 153-tisíc dlžníkov. Informovala o tom agentúra AP.
"Od dnešného dňa rušíme dlh prvej skupiny ľudí, ktorí sa zaradili do nášho plánu na splatenie pôžičiek SAVE, splácali svoje pôžičky desať rokov a požičali si 12-tisíc dolárov alebo menej... Týka sa to vyše 150-tisíc Američanov. Zároveň sa snažíme odbremeniť ďalších," uviedol Biden v rámci trojdňovej predvolebnej kampane v Kalifornii.
Americká vláda začala v stredu posielať e-mailové oznámenia niektorým dlžníkom, hoci pôvodne sa malo s rušením pôžičiek začať až v júli. Do plánu Saving on a Valuable Education (Úspora na hodnotnom vzdelaní - SAVE) sa zapojilo vyše 7,5 milióna ľudí.
V rámci prvého kola sa zrušia pôžičky v hodnote 1,2 miliardy dolárov. V e-mailoch podpísaných samotným Bidenom sa napríklad píše, že sa mu ozvalo "nespočetné množstvo ľudí, ktorým odbremenenie od študentských pôžičiek umožní živiť seba a svoju rodinu, kúpiť si prvé bývanie, založiť si malý podnik a pokračovať v životných plánoch, ktoré odložili".
Aj dlžníci, ktoré si požičali viac ako 12-tisíc dolárov, budú mať nárok na zrušenie pôžičky, ale za každých tisíc dolárov nad túto sumu sa k povinným desiatim rokom splácania pridáva jeden rok. Maximálna doba splácania je obmedzená na 20 rokov pre pôžičky na bakalárske štúdium, a na 25 rokov pre pôžičky na ďalšie vzdelávanie.
Nový plán splácania a rušenie pôžičiek do výšky 20-tisíc dolárov pre milióny Američanov Biden ohlásil vlani. Najvyšší súd však jeho rozsiahly plán zrušil. Plán SAVE je preto upravenou verziou podľa príjmu a veľkosti rodiny dlžníkov, ktorý vytvoril Kongres pred vyše desiatimi rokmi.