Sankcie na ruskú ropu, ktoré vstúpili do platnosti začiatkom minulého roka, mali výrazne oslabiť ekonomiku Kremľa a tým pádom aj jeho schopnosť viesť vojnu na Ukrajine.
O pár mesiacov neskôr sa šírili správy o tom, že Rusku sa darí globálny trh s čiernym zlatom vodiť za nos a koncom roka už viacerí spravodajcovia – okrem iných aj portál Al-Džazíra – otvorene hovorili, že zavedenie cenového stropu zlyhalo.
V januári 2024 HN priniesli analýzu, ktorá poukazovala na to, že Rusi si urobili hlavných obchodných partnerov z Indov a Číňanov – tí sa totiž pod sankcie nepodpísali.
Januárový text zároveň uvádza, že z Ázie sa ruská ropa často ilegálne dostáva aj do Európy, následkom čoho Vladimir Putin až tak veľa nestratil. Naopak.
VIDEO: Kremeľ nikdy nebol bohatší
Spravodajská spoločnosť CNN najnovšie prišla s prekvapivým zistením. A síce, že Rusko si predajom ropy dokázalo zarobiť dosť na to, aby sa v porovnaní s Kyjevom ocitlo v strategicky výhodnejšej pozícii na vedenie dlhej vojny. „Ruské federálne príjmy a výdavky boli v roku 2023 na historickom maxime,“ píše CNN v článku s titulkom, ktorý lakonicky hlása, že Kremeľ nikdy nebol bohatší.
Preložené do jazyka čísel, Matička Rus začala tretí rok vojny s tučným rozpočtom, ktorý zahŕňa 37 miliárd dolárov z predaja ropy do Indie. Ruské ministerstvo financií dokonca začiatkom februára ohlásilo, že príjmy z predaja uhľovodíkových palív tento rok v januári predbehli príjmy z predvojnového januára 2022.
Na celej situácii je najviac tragikomický fakt, že ruská ropa rafinovaná v Indii bola exportovaná do USA v podobe produktov v hodnote približne jednej miliardy dolárov – Štáty pritom patrili ku krajinám, ktoré ako prvé apelovali na zavedenie sankcií. Ako sa vôbec Rusom podarilo zosnovať takýto podfuk?
Pozoruhodná matrioška
Skúmanie trás tankerov ukazuje, že ruská ropa prúdi do Indie aj vďaka tzv. „tieňovej flotile“. Ide o zoskupenie tankerov, ktoré Mo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.