Ekonomika eurozóny v poslednom štvrťroku minulého roka zaznamenala v medzikvartálnom porovnaní stagnáciu. Napriek tomu, že sa k rastu nevrátila, výsledok je lepší než v predchádzajúcom štvrťroku, za ktorý vykázala pokles. Rovnako sa vyvíjala ekonomika aj v rámci širšej Európskej únie. TASR o tom informuje na základe údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorý v utorok zverejnil rýchly odhad.
Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny po úprave o sezónne vplyvy vykázal v posledných troch mesiacoch roka oproti predchádzajúcemu štvrťroku nulový rast, zatiaľ čo v treťom kvartáli v porovnaní s druhým štvrťrokom klesol o 0,1 percenta. Stagnáciu zaznamenala v poslednom štvrťroku 2023 medzikvartálne aj celá EÚ, ktorej ekonomika rovnako v treťom kvartáli o 0,1 percenta klesla.
V medziročnom porovnaní zaznamenala ekonomika eurozóny na základe rýchleho odhadu Eurostatu rast o 0,1 percenta. V širšej EÚ rast dosiahol 0,2 percenta. Na porovnanie, v treťom kvartáli zaznamenali ekonomika eurozóny aj EÚ v medziročnom porovnaní stagnáciu.
Čo sa týka vývoja ekonomiky menovej únie za celý rok 2023, podľa rýchleho odhadu Eurostatu vzrástla o 0,5 percenta. Rovnakým tempom rástla aj ekonomika širšej Európskej únie.
Z jednotlivých členských štátov EÚ, ktorých údaje sú k dispozícii, najvýraznejší medzikvartálny rast ekonomiky zaznamenalo vo 4. štvrťroku Portugalsko, a to o 0,8 percenta. Nasledovalo Španielsko (0,6 percenta) a Belgicko s Lotyšskom, kde v obidvoch prípadoch ekonomika vzrástla o 0,4 percenta. Pokles zaznamenali Írsko (-0,7 percenta) a Nemecko s Litvou, kde HDP v obidvoch prípadoch klesol o 0,3 percenta.
V medziročnom porovnaní z 12 štátov, ktorých údaje sú k dispozícii, šesť vykázalo rast a päť pokles. Švédska ekonomika stagnovala. Najviac klesla ekonomika Írska, konkrétne o 4,8 percenta. Naopak, najvýraznejší rast zaznamenala ekonomika Portugalska, a to o 2,2 percenta.