Nová poľská proeurópska vláda si zabezpečila ústupky Európskej komisie vo veci limitov na dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, píše denník Financial Times (FT). Eurokomisár Valdis Dombrovskis povedal, že Brusel bude kontrolovať import týchto komodít, ak bude hroziť, že by kvôli nemu padali ceny v Poľsku a ďalších krajinách susediacich s Ukrajinou.
Časť z týchto krajín vlani jednostranne zaviedla zákaz na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov v reakcii na protesty farmárov, ktorí sa sťažovali na prílev lacnejšieho ukrajinského tovaru. Tieto zákazy však boli v rozpore s obchodnými predpismi Únie.
Európska komisia chystá pre ďalšie predĺženie dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov bez ciel a kvót pre susedov nové poistky. Podľa Dombrovskisa, ktorý má v Európskej komisii na starosti koordináciu práce v oblasti hospodárstva, budú zodpovedať potrebám jednotlivých krajín a umožnia Bruselu zablokovať dovoz v situácii, keď trh v niektorom štáte bude zahltený.
V súčasnosti Európska komisia vyhodnocuje vplyv na trh dvadsaťsedmičky ako celku, čo znižuje pravdepodobnosť, že zasiahne, podotýkajú Financial Times.
"Pozrieme sa na to, ako môžeme zabezpečiť dodatočné poistky pre Poľsko a ďalšie členské štáty a jedným zo spôsobov je zavedenie poistiek šitých na mieru danej krajine," povedal Dombrovskis.
"Vidíme, že regionálne je dopad ukrajinského dovozu veľmi nerovnomerný, pociťujú ho predovšetkým krajiny v bezprostrednom susedstve s Ukrajinou, zatiaľ čo pre trh EÚ ako celku neznamená väčšie narušenie," uviedol tiež eurokomisár.
Nové poistky by platili od júna tohto roka počas jedného roka, pred tým by ich však musel schváliť Európsky parlament a väčšina členských štátov dvadsaťsedmičky. Dombrovskis zároveň povedal, že s ukrajinskými predstaviteľmi otvorí rokovania o vzájomnej liberalizácii v obchode, aby prinútil Ukrajinu k odstráneniu niektorých prekážok pre vývoz tovaru z Európskej únie.
Nové poistky sú dobrou správou pre nového poľského premiéra Donalda Tuska, ktorý sa snaží obhajovať domáce ekonomické záujmy a zároveň posilniť pozíciu Poľska pri vytváraní unijných politík. Vzťahy medzi Bruselom a Varšavou sa za predchádzajúcej vlády národných konzervatívcov výrazne zhoršili najmä pre spory o porušovanie princípov právneho štátu v Poľsku.
Dvadsaťsedmička svoj trh pre ukrajinské poľnohospodárske produkty uvoľnila po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu predvlani vo februári kvôli tomu, že ruská blokáda v Čiernom mori znemožnila ich vývoz touto cestou k odberateľom v Afrike a v Ázii.
Nemenovaní činitelia únie podľa FT potvrdili, že uvažujú o kvótach na dovoz citlivého tovaru, ako je hydinové mäso, cukor a vajcia z Ukrajiny. Dovoz hydiny a vajec sa od začiatku vojny zdvojnásobil. Žiadne rozhodnutie v tejto veci však ešte nepadlo.