Svetovú ekonomiku čaká rok s horšími vyhliadkami na rast as neistotou, ktorá pramení z geopolitických sporov, prísnych podmienok financovania a zásadných dopadov umelej inteligencie. Ukazujú to výsledky prieskumu medzi poprednými ekonómami, ktorý sa každoročne vykonáva pred zasadnutím Svetového ekonomického fóra (WEF) v Davose.
Prieskum sa uskutočnil medzi viac ako 60 poprednými ekonómami z celého sveta, zo súkromného i verejného sektora. Cieľom prieskumu je načrtnúť priority pre politiky a vedúcich predstaviteľov podnikov, uviedla agentúra Reuters.
Zhruba 56 percent opýtaných tento rok očakáva celkové oslabenie globálnych ekonomických podmienok. Medzi jednotlivými regiónmi však panujú veľké rozdiely.
Zatiaľ čo v Číne a v Spojených štátoch väčšina opýtaných očakáva mierny alebo silnejší rast, v prípade Európy teraz panuje zhoda, že tam rast bude slabý až veľmi slabý. Pre južnú Áziu, východnú Áziu a oblasť Tichomoria je výhľad priaznivejší. Veľká väčšina respondentov tam na tento rok počíta aspoň s miernym rastom.
Posledné komentáre činiteľov centrálnych bánk veľkých krajín naznačujú, že úrokové sadzby už sú na svojom vrchole. Až 70 percent opýtaných tak čaká uvoľnenie finančných podmienok spolu s tým, ako sa bude znižovať inflácia a zmierňovať súčasné napäté podmienky na trhu práce.
Vplyvy umelej inteligencie na svetovú ekonomiku budú nerovnomerné. Okolo 94 percent opýtaných očakáva, že umelá inteligencia v nasledujúcich piatich rokoch výrazne zvýši produktivitu v ekonomikách s vysokými príjmami. V ekonomikách s nízkymi príjmami však to isté predpovedá len 53 percent opýtaných.
Svetové ekonomické fórum tiež minulý týždeň samostatne zverejnil štúdiu o kvalite ekonomického rastu v 107 ekonomikách. Táto štúdia dospela k záveru, že väčšina krajín rastie spôsobom, ktorý nie je ani ekologicky udržateľný, ani sociálne inkluzívny.
"Opätovné naštartovanie globálneho rastu bude zásadné pre riešenie kľúčových problémov, ale samotný rast nestačí," uviedla výkonná riaditeľka Svetového ekonomického fóra Saadia Zahidiová. WEF preto začína kampaň, ktorej cieľom je definovať nový prístup k rastu a pomôcť tvorcom menovej politiky vyvážiť rast so sociálnymi, environmentálnymi a ďalšími prioritami.