Zásobníky plynu v Európskej únii boli podľa najnovších údajov organizácie Gas Infrastructure Europe (GIE) v utorok naplnené takmer na 99 percent.
Pred rokom v tom istom čase ich naplnenosť predstavovala zhruba 95 percent. Presnejšie sú tento rok na konci novembra zásobníky v EÚ plné z 98,69 percenta, zatiaľ čo vlani v tomto čase to bolo z 94,85 percenta.
Nemci majú zásobníky plné zo 100,7 percenta, zatiaľ čo pred rokom to bolo 99,38 percenta. Vo Francúzsku naplnenosť činí 99, 56 percenta oproti 98,88 percenta pred rokom, v Taliansku potom 97,36 percenta v porovnaní s 94,04 percenta vlani.
Nemecký regulačný úrad už skôr oznámil, že do úvahy sa berie aj zmluvne zaistená kapacita, čo nie vždy zodpovedá skutočnej fyzickej kapacite zásobníkov.
Naplnenosť zásobníkov v Českej republike podľa údajov GIE predstavovala v utorok 98,78 percenta, zatiaľ čo pred rokom to bolo 96,99 percenta. Najmenej naplnené zásobníky má Chorvátsko, a to z 90,68 percenta.
Obmedzovanie dodávok plynu z Ruska v minulom roku viedlo k obavám z nedostatku suroviny a k prudkému nárastu jej ceny. Európe sa ale výpadky v dodávkach ruského plynu darí kompenzovať dovozom skvapalneného zemného plynu (LNG), dodávkami z Nórska a znižovaním spotreby. To spolu s miernou zimou viedlo k výraznému poklesu veľkoobchodnej ceny plynu.
Európska komisia vo svojej októbrovej výročnej správe predpovedala, že dovoz ruského plynu do EÚ v tomto roku klesne na 40 až 45 miliárd kubických metrov z minuloročných 80 miliárd. V roku 2021, teda pred začatím ruskej invázie na Ukrajinu, predstavoval tento dovoz 155 miliárd kubických metrov.