Európska únia by mala do roku 2030 produkovať 42,5 percenta celkovej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov. Potrebnú smernicu dnes definitívne schválila Rada EÚ, teda členské štáty súčasnej dvadsaťsedmičky. Už v polovici septembra návrh odsúhlasili europoslanci.
Súčasný cieľ z roku 2018 stanovoval podiel obnoviteľných zdrojov na 32 percent. Nová smernica hovorí o zvýšení tohto cieľa na 42,5 percenta do roku 2030 s tým, že členským štátom sa odporúča dosiahnutie až 45 percent.
"Ide o veľký úspech v rámci balíčka Fit for 55, ktorý pomôže dosiahnuť klimatický cieľ Európskej únie, ktorým je znížiť emisie Európskej únie do roku 2030 o najmenej 55 percent," uviedla španielska ministerka životného prostredia Teresa Riberaová, ktorej krajina je aktuálne predsedníckou krajinou EÚ.
"Je to krok vpred, ktorý prispeje k dosiahnutiu klimatického cieľa EÚ spravodlivým, cenovo efektívnym a konkurencieschopným spôsobom," dodala.
Smernica tak bola formálne prijatá, teraz bude uverejnená v Úradnom vestníku EÚ a o 20 dní neskôr nadobudne účinnosť. Členské štáty budú mať odvtedy 18 mesiacov na to, aby ju previedli do svojich národných právnych predpisov.
Pokiaľ ide o oblasť dopravy, únijné krajiny si podľa smernice budú musieť vybrať, či do roku 2030 zvýši podiel obnoviteľných zdrojov v doprave na 29 percent, alebo obmedzí intenzitu skleníkových plynov produkovaných ich využitím v doprave o 14,5 percenta. Priemysel by mal zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov o 1,6 percenta ročne.
Počas rokovaní smernice viedli štáty zásadnú diskusiu o možnostiach využitia jadrovej energie prostredníctvom nízkoemisného vodíka, ktorý sa vyrába elektrolýzou z vody za pomoci elektriny z jadra. Skupina jeho zástancov vrátane Francúzska alebo Česka presadzovala väčší podiel nízkoemisného vodíka, odporcovia ako Rakúsko či Nemecko ho chceli vylúčiť úplne.
Konečný kompromis hovorí o tom, že v roku 2030 bude musieť 42 percent vodíka využívaného v priemysle pochádzať z obnoviteľných zdrojov, o päť rokov neskôr tento podiel stúpne na 60 percent.