Ruský prezident Vladimir Putin dnes nariadil vláde, aby zabezpečila stabilizáciu maloobchodných cien pohonných hmôt a podnikla dodatočné opatrenia na obnovenie rovnováhy na domácom trhu s palivami. Informovala o tom agentúra Reuters. Moskva už minulý týždeň dočasne zakázala vývoz benzínu a nafty do všetkých krajín s výnimkou Arménska, Bieloruska, Kazachstanu a Kirgizska.
Putin dnes vyzval vládu na rýchle kroky a za jednu z možností označil úpravu zdanenia ropného sektora. Rusko patrí medzi najväčších producentov ropy na svete, v súčasnosti sa však potýka s nedostatkom pohonných hmôt.
Ten je podľa analytikov dôsledkom kombinácie negatívnych faktorov, ktoré zahŕňajú údržbárske práce v rafinériách, problémy s infraštruktúrou, rast cien ropy na svetových trhoch a slabý kurz rubľa, ktorý podporuje vývoz pohonných hmôt.
Ceny pohonných látok na ruskej komoditnej burze po zavedení vývozného embarga najprv klesli, neskôr sa však vrátili k rastu. "Prijímajú sa opatrenia, ale ceny rastú. Spotrebiteľ potrebuje výsledky," uviedol dnes Putin. "Žiadam vás, aby ste na dianie reagovali rýchlejšie," dodal na adresu vlády.
Moskva už skôr uviedla, že vývozné embargo zostane v platnosti, kým to bude na stabilizáciu trhu potrebné. Analytici však predpokladajú, že embargo bude platiť iba niekoľko týždňov v období zberu, keď je dopyt po pohonných hmotách zvýšený.
Nedostatok palív je obzvlášť bolestivý v niektorých poľnohospodárskych regiónoch na juhu Ruska, a ak sa prehĺbi, mohol by byť pre Kremeľ nepríjemný vzhľadom na blížiace sa prezidentské voľby.
Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak dnes Putinovi oznámil, že vláda dodatočné opatrenia zvažuje. Spomenul okrem iného návrh na obmedzenie takzvaného sivého exportu, teda nákupu palív pôvodne určených pre domáci trh a ich následného vývozu do zahraničia za vyššiu cenu. Medzi návrhy podľa neho patrí aj výrazné zvýšenie cla na vývoz pohonných hmôt cez sprostredkovateľov, alebo úplný zákaz takéhoto vývozu.