Dolár začal týždeň rastom a ku košu mien sa dostal na viac ako mesačné maximum. Analytici vidia hlavnú príčinu v obavách z vývoja čínskej ekonomiky, ktorá sa po pandémii covidu-19 zatiaľ nezotavila tak, ako sa čakalo. Čína má pritom druhú najväčšiu ekonomiku na svete a ovplyvňuje hospodárenie aj mnohých veľkých západných firiem.
Krátko po 15:00 nášho času sa dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu hlavných svetových mien, pohyboval tesne pod 103,20 bodu. Oproti predchádzajúcemu obchodnému dňu sa tak zvýšil asi o 0,35 percenta. Predtým sa dostal až nad 103,24 bodu, maximum od 7. júla, ukazujú záznamy agentúry Bloomberg.
Investori teraz viac nakupujú doláre, ktoré považujú za bezpečnejšiu alternatívu k iným menám. Popri problémoch v Číne sa pozornosť teraz stáča hlavne k japonskému jenu, ktorý od konca minulého roka obnovil pokles. V súčasnosti sa pohybuje okolo najslabších hodnôt od vlaňajšieho novembra, obchodníci preto vyhodnocujú, aká je pravdepodobnosť, že japonská centrálna banka začne intervenovať.
Dolár k jenu po 15:00 nášho času vykazoval rast o viac ako 0,3 percenta na 145,42 jenu, euro k jenu ale 0,2 percenta strácalo a nachádzalo sa blízko 158,35 jenu. Euro k doláru vykazovalo pokles o viac ako pol percenta na 1,0889 USD, britská libra k doláru potom strácala viac ako 0,4 percenta na 1,2642 USD.
Analytici tiež poukazujú na rast výnosov amerických štátnych dlhopisov, čo dávajú do súvislosti s odolnosťou tamojšej ekonomiky v porovnaní s niektorými inými krajinami. Výnos kľúčových dlhopisov so splatnosťou desať rokov sa dnes popoludní pohyboval okolo 4,18 percenta, čo bolo len mierne pod deväťmesačným maximom z minulého týždňa.
Čína sa dlhšiu dobu potýka aj s problémami vo svojom realitnom sektore. Čínska spoločnosť Country Garden, ktorá je najväčším súkromným developerom v krajine, sa podľa zdrojov agentúry Reuters prvýkrát chystá odložiť platbu úrokov pri jednej emisii dlhopisov. To by bolo najnovšou známkou toho, že v čínskom realitnom sektore silneje napätie.