Stále viac mladých Číňanov sa ráno do zamestnania neponáhľa, žiadne totiž nemajú a vyhovuje im to tak. Mzdy im platia rodičia a v uponáhľanom svete obrovskej pracovnej konkurencie žijú kľudným životom, píše portál CNN.
Video: Čo sa stane, keď si najvzdelanejší Číňania nevedia nájsť prácu:
Problémom v komunistickej krajine je nedostupnosť práce. Väčšina z desaťtisícov mladých zostáva doma práve preto, že si podľa svojich slov prácu "nájsť jednoducho nedokážu".
Povolanie dcéra a syn
Na sociálnych sieťach sa začalo v trendoch objavovať slovné spojenie "Dcéry a synovia na plný úväzok". Nezamestnanosť vo vekovej kategórii 16 až 24 rokov dosiahla rekordných 21,3 percenta.
Oficiálne dáta však môžu mať k pravde ďaleko. Podľa docenta na Pekinskej univerzite Zhanga Dandana je reálne bez práce takmer polovica mladých. Tvrdí, že ak by bolo započítaných 16 miliónov ľudí, ktorí si prácu ani nehľadajú a rozhodli sa "zostať dole", skutočné čísla mohli v marci dosahovať až 46,5 percenta mladých.
Nezamestnanosť tínedžrov a mladých pramení v ťažkej situácii v čínskej ekonomike. Domáca spotreba je slabá a spomaľuje sa, pričom utrpel aj súkromný sektor. Realitný trh v posledných mesiacoch zažíva náročné obdobie.
Postcovidové ekonomické smerovanie Pekingu je zložité a krajina sa ešte stále potýka s pomalým oživením a ide náročnou a kľukatou cestou. Vládnuca strana určila najnižší cieľ ekonomiky za desaťročia a ani ten sa nemusí splniť. Peking si dal tento rok za cieľ päťpercentný rast HDP.
Plat od rodičov
Jedným z detí, ktoré sa do práce nehrnú, je 21-ročná Li Litskyová. Zo zamestnania odišla a väčšinu času odvtedy trávi doma, najmä domácimi prácami a nakupovaním. Taktiež sa stará o svoju chorú starú mamu. Rodičia jej za to platia šesťtisíc juanov mesačne, čo je približne 750 eur. V jej okolí je to považované za priemerný plat strednej triedy.
Svoj odchod z pracovného trhu odôvodňuje obrovským tlakom v zamestnaní, ktorí "nezvláda". Z rovnakého dôvodu sa po absolvovaní strednej školy nehlásila na vysokú.
„Nechcem intenzívne súťažiť so svojimi rovesníkmi. Takže som sa rozhodla úplne ‚zostať dole‘,“ hovorí a používa frázu, ktorá dominuje sociálnym sieťam. Podľa svojich slov lepší plat ani život nepotrebuje a situácia jej vyhovuje.
V skupine "dcéry a synovia na plný úväzok" nájdeme hlavne dvadsiatnikov. Tí tvrdia, že sú inou generáciou ako boli predošlé a nechcú dravo "poraziť tých starých".
Nebezpečný trend
Aj mnohí pracujúci mladí Číňania stále žijú u rodičov, keďže ich platy sa pohybujú okolo 500 eur mesačne a nedokážu byť finančne nezávislí.
Profesionálne deti tvrdia, že trávia s rodičmi čas a pomáhajú doma. Podľa sociológov sa krajina stále zotavuje z pandémie, ktorá donútila mladých prehodnotiť svoje životy. A ich rodičia ich podporujú.
Začiatok trendu "profesionálnych detí" ukazuje na väčší problém. Čínska ekonomika sa po impulze na začiatku roka spomalila. Kedysi silný a dravý ekonomický rast podporil rodičov, ktorí teraz podporujú svoje deti.
Tie však čelia zmenšujúcemu sa počtu príležitostí, o ktoré sa zároveň bijú tisícky ľudí. Mladý 24-ročný učiteľ sa hlásil na pozíciu v rámci miestnej samosprávy. Na tri voľné miesta však pripadlo 30-tisíc uchádzačov.
Profesor Ya-wen Lei z Harvardovej univerzity si myslí, že tento fenomén bude mať krátku životnosť. Nie je totiž možné, aby sa rodičia o deti starali večne.
Môže so sebou však priniesť neželané dôsledky, ak budú mladí ľudia nezamestnaní príliš dlho a nebudú svoje znalosti zlepšovať.