Americká ekonomika v druhom štvrťroku zrýchlila rast na 2,4 percenta z dvojpercentného tempa v prvom štvrťroku. Vo svojom rýchlom odhade to dnes uviedlo americké ministerstvo obchodu. Je to prekvapivý výsledok, analytici očakávali naopak spomalenie tempa. Väčšinou rast odhadovali na 1,8 percenta.
Americká centrálna banka v snahe bojovať s infláciou viac ako rok zvyšovala základné úrokové sadzby. Tento týždeň zvýšila základný úrok do pásma 5,25 až 5,50 percenta, čo je maximum za 22 rokov. Rast za druhý štvrťrok tak naznačuje, že ekonomika vyšším nákladom na úvery odoláva.
Tempo rastu výdavkov spotrebiteľov však poľavilo na 1,6 percenta z ročného tempa 4,2 percenta v prvom štvrťroku. To je zrejme práve dopad vyšších úrokových sadzieb, uviedla agentúra AP. Tempo rastu firemných investícií, rovnako ako výdavkov štátnych aj miestnych vlád, ale zrýchlilo.
Sústavné zvyšovanie úrokových sadzieb už si vybralo daň v podobe vysokých nákladov na úvery. To sa premieta do širšej ekonomiky, pretože firmám sa predražuje financovanie a aj spotrebitelia majú drahšie úvery, vrátane hypoték alebo poistenia auta.
K prekvapivo silnému hospodárskemu rastu v druhom štvrťroku prispel aj odolný trh práce, vďaka čomu ľudia naďalej míňajú. Pokiaľ aj firmy budú ochotné ďalej investovať aspoň doterajším tempom, potom je podľa analytikov pravdepodobné, že sa americká ekonomika vyhne recesii.