Belgická vláda sa dohodla s francúzskou energetickou spoločnosťou Engie na podmienkach predĺženia prevádzky dvoch belgických jadrových reaktorov o desať rokov. Belgicko pôvodne plánovalo jadrovú energetiku do roku 2025 úplne opustiť a spoliehať sa viac na zemný plyn, v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu však svoje plány prehodnotilo.
VIDEO: Belgicko predlžuje životnosť svojho jadrového priemyslu o 10 rokov:
Je za tým vojna
Dohoda sa týka reaktorov Doel 4 a Tihange 3. „Posilňuje naše dodávky elektriny, znižuje energetickú závislosť našej krajiny a zaručuje, že v Belgicku sa bude vyrábať lacná elektrina s nízkymi uhlíkovými emisiami,“ povedal k dohode belgický premiér Alexander De Croo. Dohoda je podľa neho dôležitá pre belgické domácnosti a pre energetickú bezpečnosť krajiny.
„Vojna na Ukrajine zásadne zmenila energetickú situáciu v Európe. Už je naliehavé zbaviť sa závislosti na fosílnych palivách a vziať energetiku späť do vlastných rúk,“ uviedla belgická ministerka energetiky Tinne Van der Straetenová.
Zima bez jadrovej energie
Dohoda okrem iného stanovuje budúce náklady na nakladanie s jadrovým odpadom z reaktorov firmy Engie v Belgicku, a to vo výške 15 miliárd eur. „Po niekoľkých mesiacoch intenzívnych a konštruktívnych rozhovorov s belgickou vládou vítame podpis tejto vyváženej dohody,“ uviedla v tlačovej správe firmy Engie šéfka podniku Catherine MacGregorová. „Poskytuje to Engie potrebný prehľad o celkovej sume spojenej s nakladaním s jadrovým odpadom,“ dodala.
Obe strany už v januári uzavreli nezáväznú všeobecnú dohodu o predĺžení prevádzky reaktorov. Podľa tejto dohody majú byť reaktory Doel 4 a Tihange 3 znovu spustené na dobu desiatich rokov po údržbe, v dôsledku ktorej bude Belgicko v zime 2025/2026 bez jadrovej energie, uviedla agentúra AFP.
Reaktor Tihange 3 stojí na východe Belgicka a má výkon 1038 megawattov. Reaktor Doel 4 s výkonom 1039 megawattov sa nachádza neďaleko belgického prístavného mesta Antverpy. Reaktory začali prevádzku v roku 1985.