Ratingová agentúra Fitch zlepšila svoju prognózu hospodárskeho rastu Číny v roku 2023 na päť percent z predchádzajúcich 4,1 percenta. Ako dôvod uviedla, že potreba a širšia aktivita sa zotavujú rýchlejšie, než pôvodne očakávala po skončení politiky nulovej tolerancie ochorenia COVID-19. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Fitch uviedla, že zotavovanie potiahne predovšetkým spotreba, pričom poznamenala, že mnohé ukazovatele sa nedávno odrazili z miním, aj keď stále zostávajú nižšie ako pred pandémiou ochorenia COVID-19.
Zotavovanie nebude rýchle
Napriek zlepšeniu prognózy ratingová agentúra očakávala, že zotavovanie čínskej ekonomiky v tomto roku bude menej výrazné ako v roku 2021, keď sa hrubý domáci produkt HDP zvýšil o 8,4 percenta.
Fitch je prvou veľkou ratingovou agentúrou, ktorá aktualizovala prognózu hospodárskeho rastu Číny v roku 2023. S&P Global zatiaľ stále očakáva, že HDP ázijskej krajiny stúpne v roku 2023 o 4,8 percenta, ako predpovedala vlani v novembri. Ani agentúra Moody‘s zatiaľ nezmenila novembrovú prognózu hospodárskeho rastu o štyri percentá.
"Čiastočne to odráža pretrvávajúcu slabosť na trhu s nehnuteľnosťami, ktorý priniesol len málo údajov o zlepšení predaja koncom roka 2022, a to aj napriek nárastu politickej podpory," uviedla Fitch vo vyhlásení.
Rozpočtový deficit
A zároveň zahraničný obchod sa môže stať brzdou ekonomického rastu v roku 2023 podľa Fitch, ktorá poukázala na fakt, že dopyt po exporte oslabuje spomalenie ekonomiky v Spojených štátoch a v Európe.
Smerovanie fiškálnej politiky zostane neisté pred zasadnutím parlamentu v marci, uviedla Fitch. Premiér Li Kche-čchiang minulý týždeň prisľúbil, že vláda bude pracovať na konsolidácii a zvýšení dynamiky zotavovania hospodárstva napriek ťažkostiam a výzvam.
Fitch neočakáva agresívne uvoľňovanie makropolitiky a v roku 2023 predpovedá rozpočtový deficit na úrovni približne 7 percent HDP, čo je pokles z odhadovaných 8 percent v roku 2022.
Čínski politici plánujú tento rok zvýšiť podporu domáceho dopytu, ale pravdepodobne neposkytnú priame a veľké dotácie spotrebiteľom a zamerajú sa hlavne na investície.