V minulom roku bolo v 83-miliónovom Nemecku v priemere zamestnaných 45,6 milióna ľudí, čo bolo najviac od znovuzjednotenia krajiny v roku 1990. Oznámil to dnes na základe predbežných prepočtov Spolkový štatistický úrad. Vlani podľa metodiky Medzinárodnej organizácie práce výrazne klesla nezamestnanosť, a to na 2,8 percenta. Štatistiky vývoja na nemeckom pracovnom trhu vydáva aj Spolkový úrad práce, ktorý tak robí každý mesiac. Hodnoty za vlaňajšie december úrad práce zverejní v utorok.
"Jedným z hlavných dôvodov rastu zamestnanosti v roku 2022 bolo prisťahovalectvo zahraničných pracovníkov. Okrem toho k tomu prispelo tiež väčšie zapojenie domáceho obyvateľstva do trhu práce," uviedol štatistický úrad. "Tieto dva rastové impulzy prevážili nad tlmiacimi účinkami demografických zmien na trhu práce, ktoré v strednodobom horizonte povedú k značnému poklesu počtu obyvateľov v produktívnom veku," dodali štatistici.
Počet zamestnaných sa medziročne zvýšil o 589-tisíc, čo bolo o 1,3 percenta viac ako v predminulom roku. Doterajšie maximum z roku 2019, keď bolo zamestnaných 45,3 milióna ľudí, bolo prekonané o 292-tisíc ľudí.
Prakticky všetok nárast zamestnanosti sa týkal odvetvia služieb, najmä vo verejných službách, vzdelávaní a zdravotníctve, kde vlani bolo zamestnaných medziročne o 189-tisíc ľudí viac. O 180-tisíc pracovníkov sa zvýšil sektor obchodu, dopravy a pohostinstiev, ktorý však podľa štatistikov doteraz nekompenzoval pokles nezamestnanosti v predchádzajúcich pandemických rokoch.
Mimo sektora služieb rástla zamestnanosť oveľa pomalšie. Napríklad v spracovateľskom priemysle vlani predstavoval rast zamestnanosti 0,4 percenta a v stavebníctve 0,5 percenta. Naopak, v poľnohospodárstve sa zamestnanosť o 0,5 percenta znížila, a to na 558-tisíc ľudí.
Miera nezamestnanosti podľa metodiky ILO na nemeckom trhu práce vlani medziročne klesla z 3,3 na 2,8 percenta, čo zodpovedá počtu 1,3 milióna ľudí. Medziročne sa potom o 0,8 percenta na 46,8 milióna ľudí zvýšil počet osôb aktívne dostupných na trhu práce.