Ceny plynu a elektriny za pol roka od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu stúpli o stovky percent, naopak drahé a priemyselné kovy zlacneli od 24. februára zväčša o desiatky percent. Ceny ropy a potravín sa vrátili k úrovniam pred začiatkom bojov. Vyplýva to z údajov analytikov oslovených ČTK.
"Ceny komodít sa v posledných mesiacoch stabilizovali. Na začiatku ruskej invázie na Ukrajinu mali tendenciu k výraznému rastu, ktorý ťahali ceny ropy a potravín na čele s obilninami. V júni však nastal výrazný pokles, ktorý dostal väčšinu komodít až na ceny zo začiatku roka," uviedol analytik XTB Jiří Tyleček.
Cena komodít rastie
"Popri odlive špekulantov stál za poklesom tiež strach z ďalšieho globálneho ekonomického vývoja. Počas prázdninových mesiacov sme opäť svedkami pomalého rastu cien na komoditných trhoch, a to aj napriek posilňovaniu amerického dolára," dodal.
Ceny elektriny a plynu narastajú o stovky percent. Elektrina s dodaním v budúcom roku zdražela na burze v Nemecku o 340 percent na 650 eur/Mwh. Cena plynu s mesačnou dodávkou obchodovaná v Holandsku rastie o 200 percent na 280 eur/Mwh. Ceny ropy podľa neho prešli vysokou rozkolísanosťou, avšak po polročnom konflikte sa obchodujú na podobných úrovniach, aké boli na jeho začiatku.
Ceny potravín, ktoré na začiatku konfliktu tiež výrazne rástli, prechádzajú podobným vývojom ako ropa. Po masívnom náraste prišla korekcia a aktuálne sú v blízkosti februárových hodnôt. Cena pšenice klesá o percento na 800 centov na chicagskej komoditnej burze a kukurica stráca 1,5 percenta na 650 centov.
Cena kávy sa tiež drží v blízkosti februárovej ceny, teda na 220 centoch za libru. A cukor dokonca po šiestich mesiacoch vyrovnáva cenu z 23. februára na 17,90 centu za libru.
Drahé kovy išli dole
Cena zlata od začiatku konfliktu na Ukrajine klesla o 8,3 percenta na 1747 USD za troyskú uncu. Najvyššie sa zlato predávalo 8. marca, keď cena vyrástla až na 2050 USD, naopak 20. júla klesla pod 1700 USD, povedal ČTK analytik Golden Gate Pavol Ryba.
Ešte výraznejší pokles zaznamenali ďalšie drahé kovy. Striebro sa prepadlo o 21 percent na 19 USD za uncu, platina klesla o 16 percent na 889 dolárov za uncu a palladium stratilo 12 percent s cenou 2124 USD.
Podobné straty vykazujú priemyselné kovy. Najviac obchodovaná meď klesá o 18,5 percenta na 8100 dolárov za tonu v Londýne a ceny hliníka padajú o 28 percent na 2400 dolárov za tonu. Ceny priemyselných kovov negatívne ovplyvňuje pokles tempa ekonomického rastu v Číne, upozornil Tyleček.