Ukrajina skúma možnosti reštrukturalizácie dlhu, keďže vojnou spustošenej krajine hrozí, že svoje záväzky nebude schopná splácať.
Informuje o tom agentúra Bloomberg, ktorá sa odvolala na tri zdroje oboznámené s rokovaniami.
Rozhodnutie do konca leta
Podľa dvoch z týchto zdrojov, ktoré si neželali byť menované, sa v súčasnosti diskutuje o viacerých scenároch, pričom konečné rozhodnutie by nemalo padnúť skôr ako koncom leta. Ukrajina má zatiaľ čas do 1. septembra, keď by podľa Bloombergu mala splatiť 1,4 miliardy dolárov.
Ukrajinskej ekonomike pritom podľa centrálnej banky hrozí tento rok pokles minimálne o 30 percent a zároveň rastie tlak na ukrajinskú menu.
Ako zdroje dodali, Ukrajine ponúka poradenstvo a analýzy v súvislosti s jej finančnou a dlhovou situáciou Medzinárodný menový fond. Jeho hovorca sa k možnosti reštrukturalizácie dlhu nevyjadril, uviedol iba, že sú v kontakte s Kyjevom od útoku Ruska na Ukrajinu koncom februára a mienia v tom pokračovať.
K informáciám o prípadnej reštrukturalizácii sa nevyjadrilo ani ukrajinské ministerstvo financií.
Nepokaziť si vzťahy
Podľa zdrojov by jednou z možností mohla byť takzvaná žiadosť o súhlas (consent solicitation), keď emitent dlhopisov požiada ich držiteľa o súhlas so zmenou podmienok vydaných cenných papierov. Ďalšou z možností je použitie zmrazených ruských aktív ako kolaterál, avšak schodnosť takéhoto riešenia je z právneho hľadiska neistá.
Rokovaniami o možnostiach riešenia dlhu sa ukrajinská vláda usiluje udržať si dobré vzťahy s globálnymi investormi, najmä preto, aby mala väčšie šance zabezpečiť si rekonštrukciu krajiny po vojne. V prípade nesplatenia zahraničného dlhu v stanovenom termíne hrozí totiž emitentovi na niekoľko rokov strata prístupu na svetové dlhopisové trhy.
Reštrukturalizácia dlhu ako forma zníženia dlhovej záťaže zároveň krajine môže zabezpečiť, že financie od spojencov na obranu a humanitnú pomoc sa nebudú presmerovávať na platby veriteľom.