Severomorský Brent vystúpil nad 120 dolárov za barel a je na maxime za viac ako dva mesiace. Okolo 15-tej hodiny miestneho času pridával 0,7 percenta zhruba na 120,20 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI si v rovnakom čase pripisovala aj 0,7 percenta a pohybovala sa okolo 115,90 dolára za barel.
Zástupcovia Európskej únie rokujú o návrhu zakázať dodávky ruskej ropy do únijných krajín po mori, výnimku majú mať dodávky sietí ropovodov. Cez ne ropu odoberá Maďarsko, Slovensko a Česká republika. Na tankeroch prúdi do Európy okolo troch štvrtín ropy dovážanej z Ruska.
"Pre európsku skupinu je stále dosť ťažké znížiť v najbližšej dobe energetickú závislosť na Rusku. Z toho dôvodu je okamžitý zákaz dovozu menej pravdepodobný a dopyt môže v najbližšej dobe ceny ropy držať vysoko," uviedla analytička Leona Liu zo singapurskej spoločnosti DailyFX.
Akékoľvek ďalšie obmedzenie dovozu ruskej ropy by zhoršilo situáciu na trhu s ropou, ktorá je už teraz z hľadiska ponuky napätá. Pred hlavnou letnou sezónou v Spojených štátoch av Európe rastie dopyt po benzíne, nafte a leteckom palive, pripomenula agentúra Reuters.
K napätiu na trhu prispieva aj politika skupiny OPEC+, ktorá zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a jej spojencov na čele s Ruskom. Očakáva sa, že skupina veľkých ťažiarov na svojom štvrtkovom zasadnutí odmietne výzvy Západu na urýchlenie zvyšovania ťažby.
Bude sa držať plánu a v júli zvýši ťažbu o 432-tisíc barelov denne, oznámilo agentúre Reuters šesť zdrojov zo skupiny OPEC+. Skupina sa na celosvetovej ťažbe ropy podieľa viac ako 40 percentami.