Globálny dlh naprieč všetkými sektormi v prvom štvrťroku stúpol na rekordných viac ako 305 biliónov dolárov. Najviac si požičali dve najväčšie ekonomiky sveta, Čína a Spojené štáty. Pomer globálneho dlhu k hrubému domácemu produktu však klesol. Uviedol to vo svojej správe Inštitút pre medzinárodné financie, ktorého členmi je viac ako 400 bánk a finančných inštitúcií po celom svete.
Dlh Číny sa v prvom štvrťroku zvýšil o 2,5 bilióna USD a dlh Spojených štátov o 1,5 bilióna USD. Celkový dlh eurozóny však už tretí štvrťrok za sebou klesol.
Analýza ukázala, že mnoho krajín, rozvinutých aj rozvojových, vstúpilo do cyklu sprísňovania menovej politiky s vysokou úrovňou dlhu v dolároch. Cieľom sprísňovania menovej politiky je obmedziť inflačné tlaky, inštitút však upozornil, že vyššie výpožičné náklady prehĺbia dlhovú zraniteľnosť týchto krajín.
Hlavný podiel na raste dlhu mali úvery pre firmy mimo finančného sektora a vládne úvery. Dlh firiem mimo finančného sektora vzrástol nad 236 biliónov USD, čo je zhruba o 40 biliónov viac ako pred dvoma rokmi, kedy udrela pandémia covidu-19.
Pomer dlhu k HDP však celosvetovo klesol na 348 percent. Je tak 15 percentuálnych bodov pod rekordnou hodnotou zaznamenanou pred rokom. Veľké zlepšenie zaznamenali krajiny Európskej únie. Naopak nárast tohto ukazovateľa zaznamenali Vietnam, Thajsko a Kórea, uviedla agentúra Reuters.