Krajiny Európskej únie, ktoré odmietnu embargo na dovoz ruskej ropy, sa stanú komplicmi vojnových zločinov, uviedol dnes podľa agentúry AFP ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.
Odmietanie Maďarska a výnimka Slovenska
Návrh na zákaz dovozu ropy do úniových štátov dnes predložila Európska komisia, schváliť ho musia jednomyseľne všetky členské krajiny.
Napríklad Maďarsko je však proti, napísala agentúra DPA s odvolaním sa na dnešné vyhlásenie šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa.
Česko a Slovensko embargo, ktoré by malo platiť od konca tohto roka, chcú podporiť za predpokladu, že im bude umožnený odklad. Bližšie nespresnenú výnimku chce aj Bulharsko.
"Ak niektorá z európskych krajín aj naďalej odmieta embargo ruskej ropy, tak to je podľa mňa dobrý dôvod povedať, že sa táto krajina podieľa na zločinoch páchaných Ruskom na ukrajinskom území," povedal Kuleba a dodal, že taká krajina je na strane Ruska.
Spochybnenie načasovania
Kuleba svoj výrok predniesol krátko po tom, čo na ruskej rope významne závislé Maďarsko odmietlo návrh EK, respektíve "jeho súčasnú podobu". Budapešť okrem iného argumentovala absenciou záruk pre svoju energetickú bezpečnosť.
"Nie je to otázka nedostatku politickej vôle alebo času, ale jednoducho fyzická, geografická a infraštruktúrna realita," zdôvodnil rozhodnutie Budapešti Szijjártó.
Kuleba ďalej uviedol, že ďalšie kolo protiruských sankcií zo strany EÚ víta, spochybnil ale ich navrhovaný harmonogram, ktorý počíta s koncom dodávok ropy do šiestich mesiacov a dodávok rafinovaných ropných produktov do konca roka. "Je to však lepšie ako nič," povedal šéf ukrajinskej diplomacie.
"Už nie je čas na polovičaté sankcie," dodal Kuleba a poukázal na "absurdnú" situáciu, v ktorej EÚ zavedie sankcie proti Rusku, ale ďalej Moskve platí za plyn a ropu.