Členovia skupiny najvyspelejších krajín sveta G7 sa dnes dohodli na zavedení dane zo zisku globálnych firiem v minimálnej výške 15 percent. Informovala o tom agentúra Reuters.
Cieľom dohody je odradiť nadnárodné spoločnosti od presúvania svojich sídiel do krajín s nižšou úrovňou zdanenia.
Štáty G7 budú tiež usilovať o to, aby nadnárodné korporácie platili viac daní na trhoch, kde predávajú svoj tovar a služby.
Britský minister financií Rishi Sunak a nemecký minister financií Olaf Scholz uviedli, že ide o historický krok. "Je to dobrá správa pre daňovú spravodlivosť a solidaritu a zlá správa pre daňové raje na celom svete," vyhlásil Scholz.
"Ďalším krokom bude prediskutovať dohodu skupiny G7 s väčším množstvom partnerov v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a v skupine najväčších svetových ekonomík G20," dodal.
"Dohoda by mala viesť k reforme daňového systému tak, aby zodpovedal digitálnej ére a aby správne firmy platili správne dane na správnom mieste," vyhlásil britský minister financií Sunak.
Chcú zahrnúť aj ďalšie štáty
Jeho americká kolegyňa Janet Yellenová uviedla, že ide o dôležitý posun na ceste "k dosiahnutiu globálnej dohody, ktorá by mala zabezpečiť spravodlivosť pre strednú triedu a pracujúci ľud v USA aj na celom svete".
Francúzsky minister financií Bruno Le Maire daň zo zisku globálnych firiem vo výške najmenej 15 percent nazval "východiskovým bodom" a sľúbil, že bude bojovať za jej ďalšie zvýšenie. "Je to východiskový bod a v ďalších mesiacoch sa budeme snažiť zabezpečiť, aby táto daň bola čo najvyššia," napísal Le Maire na twitteri.
Na tom, ako zlepšiť výber daní od nadnárodných korporácií a veľkých technologických firiem typu Facebook či Google, sa bohaté krajiny snažili bez úspechu dohodnúť niekoľko rokov.
Súčasná dohoda bola uzavretá v Londýne na stretnutí ministrov financií skupiny G7, ktorá zahŕňa Spojené štáty, Kanadu, Japonsko, Britániu, Nemecko, Taliansko a Francúzsko.
Dohoda tiež sľubuje ukončiť výber digitálnej dane, ktorú jednostranne zaviedli napríklad v Británii, Taliansku, Rakúsku alebo Turecku, v prospech globálnej dohody.
Firmy dohodu vítajú
Tieto jednostranné digitálne dane v minulosti odsúdili ako nekalú praktiku Spojené štáty, pretože opatrenia prevažne zasiahli americké technologické giganty.
Firma Google v reakcii uviedla, že "prácu na modernizácii medzinárodných daňových pravidiel rozhodne podporuje." "Dúfame, že krajiny budú aj naďalej spolupracovať na skorom dokončení vyváženej a trvalej dohody," povedala hovorkyňa českej pobočky Alžbeta Houzarová.
Spoločnosť Amazon dohodu označila za vítaný krok vpred a vyjadrila nádej, že budú rokovania pokračovať aj na širšej úrovni, napríklad v rámci G20.
Kladne dohodu hodnotí tiež firma Facebook. "Chceme, aby medzinárodné daňová reforma pokračovala a uspela, pričom si uvedomujeme, že to pre Facebook môže znamenať platenie viac daní na rôznych miestach," povedal viceprezident firmy Nick Clegg. "Je to prvý krok k istote pre podniky a k posilneniu dôvery verejnosti v globálny daňový systém," dodal.
Krok vpred
Dohoda podľa analytika Capitalinked.com Radima Dohnala na globálnej úrovni nepochybne zjednoduší boj proti medzinárodnej daňovej konkurencii v situácii, kedy veľa vyspelých krajinách zaznamenáva veľké deficity a dlhy.
"Bude tiež dobre, ak táto dohoda umožní jednoduchšiu dohodu o digitálnej dani na úrovni OECD. To, že priemyselné krajiny ako Čína, Južná Kórea alebo Mexiko nie sú signatármi, je nevýhoda, ale aj tak ide o pokrok," dodal Dohnal.