Čína v boji proti koronavírusu robila veci, ktoré by demokratické krajiny nechceli alebo nemohli spraviť.
Opatreniami nátlaku a presviedčania mobilizovala obrovský aparát komunistickej strany, aby zasiahla hlboko do súkromného sektoru a širšej populácie, v ktorej vodca krajiny Si Ťin-pching vyhlásil „ľudovú vojnu“ proti pandémii - a zvíťazil, píšu noviny The New York Times.
Úspech v boji s pandémiou dal Číne možnosť zatlačiť na Spojené štáty a ďalšie krajiny, ktoré sa obávajú jej sily.
Čínska stratégia
Čínska vláda počas pandémie nalievala peniaze do projektov infraštruktúry a významne rozširovala možnosti pôžičiek a daňových úľav pre biznisy.
Aj vďaka tejto stratégii je dnes jedinou veľkou ekonomikou, ktorá sa už po krízovom období vrátila k stabilnému rastu. Jej hrubý domáci produkt v minulom roku vzrástol o 2,3 percenta.
Čína nezaháľala ani v oblasti vývoja vakcín. Farmaceutickým spoločnostiam ponúkala pôžičky, pôdu aj dotácie na ich výrobu.
Zatiaľ sa masovo vyrábajú dve čínske vakcíny, a napriek nižšej účinnosti v porovnaní s tými, ktoré vyvinul Západ, o ne prejavilo záujem 24 krajín.
Srbsko bolo v polovici januára prvou európskou krajinou, ktorá dostala približne milión dávok od spoločnosti Sinopharm. Prezident Aleksandar Vučić ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.