Priemyselná výroba v Číne sa v januári a februári v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížila o 13,5 percenta.
S odvolaním na čínsky štatistický úrad o tom dnes informovala agentúra Reuters, podľa ktorej sa jedná o najväčší pokles za posledných 30 rokov.Výrazne sa prepadli aj maloobchodné tržby a vzrástla tiež nezamestnanosť. Vláda v druhom štvrťroku očakáva pokles ekonomiky.
Môže sa to epidémia
Vplyvy na výkon druhej najväčšej svetovej ekonomiky mali najmä opatrenia súvisiace s bojom proti epidémii nového koronavírusu, ktorá v Číne vypukla koncom minulého roka.
Celkovo sa koronavírusom v Číne nakazilo 80 860 ľudí, z ktorých 3213 zomrelo.
Prepad priemyslu je najväčší od januára 1990, keď agentúra Reuters začala v Číne tento údaj sledovať. Zároveň sa jedná o zvrátenie trendu z minulého decembra, keď priemyselná výroba stúpla o 6,9 percenta.
V dôsledku prijatých opatrení proti koronavírusu očakáva čínsky štatistický úrad v druhom štvrťroku pokles ekonomiky.
Hovorca úradu Mao Šeng-jung uviedol, že už v marci by však hospodárstvo malo vykázať "výrazné zlepšenie" a splniť tak vládny cieľ celkového rastu HDP v tomto roku.
Prijatie zákazov
Maloobchodné tržby v Číne sa za prvé dva mesiace roka znížili o 20,5 percenta v porovnaní s rastom o osem percent v decembri.
Pokles majú na svedomí predovšetkým vládne opatrenia proti šíreniu nákazy, ktorá na mnohých miestach zakázala ľuďom vstup do reštaurácií, kín, divadiel či nákupných centier.
Podľa štatistikov vzrástla za prvé dva mesiace tiež nezamestnanosť, vo februári dosiahla úroveň 6,2 percenta oproti 5,2 percenta v decembri.
Hrozba recesie
Čínska vláda vidí priestor na zvýšenie deficitu rozpočtu a plánuje zvýšiť cielené investície aj podporiť spotrebu. Nechce sa však uchyľovať k plošným opatreniam na podporu ekonomiky, dodal hovorca.
Čínski vládni predstavitelia minulý týždeň oznámili, že vrchol epidémie v krajine už pominul. Analytici však varujú, že môže trvať celé mesiace, kým sa čínska ekonomika vráti do normálu.
Rýchle šírenie koronavírusu po celom svete navyše dáva dôvod na obavy z globálnej recesie, ktorá by mohla znížiť dopyt po čínskom tovare.