Iránsky prezident Hasan Rúhání dnes oznámil, že sa jeho krajina rozhodla zastaviť plnenie "niektorých záväzkov" vyplývajúcich z medzinárodnej jadrovej dohody podpísanej v roku 2015. Stalo sa tak rok po tom, čo od dohody odstúpili Spojené štáty.
Rúhání v prejave k národu prenášanom iránskou štátnou televíziou oznámil, že Irán si bude ponechávať prebytok obohateného uránu a nebude ho predávať, ako ho k tomu dohoda zaväzovala.
Očakávajú nové podmienky
Uviedol tiež, že krajina obnoví obohacovanie uránu na vyššiu úroveň, ak nebudú do 60 dní dohodnuté podmienky novej jadrovej dohody.
Prezident Iránu tiež dnes poslal listy s týmto oznámením do Británie, Číny, Francúzska, Nemecka a Ruska, teda do štátov, ktoré dohodu stále dodržiavajú.
Krok Teheránu sa nejakú dobu očakával a v utorok o ňom už dopredu informovali iránske médiá.
Rúháního prejav zaznel presne rok po tom, čo šéf Bieleho domu Donald Trump oznámil, že Washington odstupuje od dohody s Iránom z roku 2015, v ktorej sa Teherán zaviazal obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie protiíránských sankcií.
Washington na základe odstúpenia od dohody zaviedol proti Teheránu nové sankcie, ktoré ochromili iránsku ekonomiku.
Dohodu chcú posilniť
"Tento krok má dohodu zachrániť, nie ju zničiť," vyhlásil dnes Rúhání v prejave prenášanom v iránskej štátnej televízii.
Ak zostávajúca pätica krajín začne rokovania a pomôže ochrániť iránsky ropný priemysel a bankovníctvo čeliace americkým sankciám, Irán sa k svojim záväzkom zakotveným v jadrovej dohode vráti, dodal Rúhání.
Spojené štáty na oznámenie Teheránu zatiaľ nereagovali. Už v nedeľu ale Biely dom s poukazom na "novú iránsku hrozbu" uviedol, že vyšle do Perzského zálivu lietadlovú loď a letku bombardérov.
Podľa jadrovej dohody z roku 2015 si Irán môže ponechávať zásobu najviac 300 kilogramov nízko obohateného uránu. V minulosti mal Teherán tejto látky 10-tisíc kilogramov, pripomenula agentúra AP.
Obohatenie uránu pritom nesmie presiahnuť 3,67 percenta. Takýto urán je možné použiť ako palivo v jadrovej elektrárni. Urán, ktorý sa používa na výrobu jadrových zbraní, musí byť obohatený zhruba na 90 percent.