Najdrahšími mestami sveta pre život sú tento rok Singapur, Paríž a Hongkong. Prvú priečku zdieľajú tri mestá prvýkrát za 30-ročnú históriu prieskumu britskej analytickej spoločnosti Economist Intelligence Unit (EIU), ktorý porovnáva ceny 160 výrobkov a služieb v 133 mestách po celom svete.
Prieskum porovnáva náklady na bežné položky, ako je chlieb, doprava, odevy alebo verejné služby. Potom prieskum sleduje, či sa ceny zvýšili alebo znížili v porovnaní so životnými nákladmi v New Yorku, ktorý sa používa ako meradlo.
Paríž patrí medzi najdrahšie mestá
Francúzske hlavné mesto, ktoré bolo v minulom roku druhé najdrahšie, je jedinou krajinou eurozóny v prvej desiatke. Paríž patrí do desiatky najdrahších miest už od roku 2003. Iba alkohol, doprava a tabak tam ponúkajú v porovnaní s ostatnými európskymi mestami v lepšom pomere medzi kvalitou a cenou.
Napríklad za ostrihanie u kaderníka nechajú ženy v Paríži v priemere 119,04 dolára, zatiaľ čo vo švajčiarskom Zürichu 73,97 dolára a v japonskej Osake 53,46 dolára.
V európskych mestách boli zaznamenané vyššie náklady v kategóriách domácnosť, osobná starostlivosť, rekreácia a zábava.
Sydney z top desiatky vypadlo
V triu najdrahších miest je život o sedem percent drahší ako v New Yorku. V prvej pätici figurujú ďalej Zürich a Ženeva. Kvôli oslabeniu mien sa v rebríčku prepadli hodnotené austrálske a novozélandské mestá. Sydney, ktoré bolo vlani desiate, tak tento rok o miesto v prvej desiatke prišlo.
Mimo prvú desiatku sú podľa EIU relatívne stabilné náklady na život v čínskych mestách, zatiaľ čo juhoázijské mestá sa v rebríčku posúvajú smerom nahor. V Ázii sú ale tiež najlacnejšie mestá, patrí k nim indická Dillí a Bengaluru alebo pakistanské Karáčí. Ďalšími lacnými lokalitami sú argentínske Buenos Aires, venezuelský Caracas alebo sýrsky Damask.