Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu schválili dohodu o voľnom obchode a investíciách medzi EÚ a Singapurom. Odobrili zároveň aj dohodu o partnerstve a spolupráci s touto ázijskou krajinou.
Európska komisia (EK) privítala postoj EP a uviedla, že EÚ je o krok bližšie k nadobudnutiu platnosti oboch dohôd, vďaka ktorým sa hospodárske vzťahy medzi Úniou a Singapurom zintenzívnia.
Predseda EK Jean-Claude Juncker skonštatoval, že schválenie obchodnej a investičnej dohody medzi EÚ a Singapurom v europarlamente je "historický moment".
"Ide o prvú dvojstrannú obchodnú dohodu EÚ s krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorá bude slúžiť ako základný pilier pre nadviazanie užších vzťahov medzi Európou a jedným z najdynamickejších regiónov na svete," uviedol Juncker v správe pre médiá. Dodal, že ide o dohody, ktoré vytvoria nové príležitosti pre európskych výrobcov, pracovníkov, poľnohospodárov a spotrebiteľov.
Výhody pre obe strany
Podľa slov eurokomisárky pre obchod Cecilie Malmströmovej EÚ v neistých časoch potrebuje takéto dohody viac než kedykoľvek predtým. Spresnila, že zintenzívnenie vzájomného obchodu prinesie výhody pre pracovníkov i poľnohospodárov a malé i veľké spoločnosti na oboch stranách.
"Ich súčasťou je pevný záväzok k dodržiavaniu ľudských a pracovných práv a k ochrane životného prostredia," opísala situáciu, podľa ktorej "budúcnosť patrí otvorenému a spravodlivému obchodu založenému na pravidlách".
Singapur je najväčším obchodným partnerom EÚ v regióne juhovýchodnej Ázie. Celkový objem obojstranného obchodu s tovarom predstavuje viac ako 53 miliárd eur a obchod so službami dosahuje 51 miliárd eur.
Európske investície v Ázii
V Singapure sídli viac ako 10 tisíc spoločností z EÚ, ktoré ho využívajú ako základňu pre celý tichomorský región. Singapur je miesto, kam smeruje najviac európskych investícií v Ázii. Vzájomné investície pritom v posledných rokoch výrazne rastú: v roku 2017 dosiahol ich objem spolu 344 miliárd eur.
Na základe obchodnej dohody Singapur odstráni všetky zostávajúce clá na výrobky z EÚ a zaviaže sa, že zachová súčasný bezcolný prístup pre všetky ostatné výrobky EÚ. Dohoda vytvára aj nové príležitosti pre poskytovateľov služieb z EÚ, napríklad v odvetviach telekomunikácií, ekosystémových služieb, inžinierstva, computingu a námornej dopravy.
Zrušia sa clá
Singapur súhlasil, že okrem zrušenia ciel odstráni aj prekážky brániace obchodu v hlavných odvetviach napríklad tým, že uzná bezpečnostné skúšky EÚ pre automobily a početné elektronické spotrebiče, alebo prijme označenia, ktoré používajú európske podniky pre textilné výrobky.
Dohoda o partnerstve a spolupráci má vzpružiť existujúce vzťahy medzi EÚ a Singapurom. Opiera sa o spoločný záväzok k multilateralizmu a medzinárodnému poriadku založenému na pravidlách.
Napomôže zintenzívniť politický dialóg a utužiť spoluprácu v mnohých oblastiach, nevynímajúc trvalo udržateľný rozvoj, demokraciu a základné slobody, spravodlivosť, bezpečnosť, konektivitu, medziľudské väzby, informačnú spoločnosť, vzdelávacie a kultúrne výmeny, ako aj zamestnanosť a sociálne veci.
Umožní tiež zintenzívniť vedeckú a technologickú spoluprácu v oblastiach, ako je energetika, životné prostredie, boj proti zmene klímy, ochrana prírodných zdrojov, inteligentné mestá a doprava.