To, čo sa mnohým spoločnostiam len snívalo, sa Applu konečne podarilo. O prekonanie mýtickej hranice jedného bilióna trhovej kapitalizácie bojoval okrem Applu napríklad aj Amazon či Microsoft.
K prekonaniu hranice mala firma našliapnuté aj po oznámení svojich výsledkov za posledný kvartál, ktoré signalizovali jej zdravý rast.
Dopomohol k tomu ďalší rast akcií, ktoré si polepšili o 2,8 percenta a dosiahli úroveň 207,05 dolára. Od utorka, kedy firma zverejnila výsledky hospodárenia za apríl až jún, akcie posilnili zhruba o deväť percent.
S iPhonom na čele
Apple sa tak stal prvou americkou firmou, ktorá biliónovú hranicu prekonala. Ako prvej sa to podarilo spoločnosti PetroChina v roku 2007, tú však neskôr dostihli následky svetovej finančnej krízy.
Apple dnes korunoval desať rokov trvajúci rast, o ktorý sa zaslúžil všadeprítomný prístroj iPhone. Práve ten firmu premenil z menšieho hráča na trhu osobných počítačov na globálneho obra, ktorý pôsobí v oblasti zábavy a komunikácie.
Príjmy podniku, ktorý vznikol v roku 1976 v garáži, sú vyššie než hrubý domáci produkt Portugalska či Nového Zélandu.
Primárna ponuka akcií Applu sa uskutočnila v roku 1980. Od tej doby akcie firmy vzrástli o viac ako 50-tisíc percent. Pre porovnanie - širší akciový index Standard & Poors 500 za rovnakú dobu pridal len zhruba dvetisíc percent.
Konkurencia môže Apple zosadiť
Niektoré portály hlásili, že trhová kapitalizácia Applu prekonala hranicu jedného bilióna dolárov už skôr počas dňa. To však bolo spôsobené starým údajom o počte akcií v obehu. Firma totiž odkupuje vlastné akcie a v utorok poskytla aktuálne údaje o tom, koľko má teraz akcií v obehu.
Firma výrazne rastie hlavne od uvedenia svojho smartphonu iPhone na trh. V roku 2006, rok pred predstavením iPhonu, tržby firmy predstavovali menej ako 20 miliárd dolárov a čistý zisk dve miliardy dolárov.
Vlani už tržby vzrástli na 229 miliárd a čistý zisk na 48,4 miliardy USD. Apple sa tak stal najziskovejšou verejne obchodovanou firmou v USA.
Analytici však upozorňujú, že Apple by už čoskoro mohli o jeho vedúce postavenie pripraviť firmy ako je Alphabet alebo Amazon, ak sa Applu nepodarí nájsť nové produkty alebo služby. Dopyt po smartfónoch totiž chabne.