Prezident Donald Trump krátko pred Vianocami znížil zdanenie podnikov z 35 na 21 percent. Súčasne oznámil, že sa Spojené štáty silnejšie zadlžia. Väčšina amerických renomovaných národohospodárov nepokladá prezidentov zámer za dobrú ideu – predovšetkým v tomto čase.
Odmietavý postoj k prezidentovej reforme vyplynul z prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 50 expertov. Takmer 90 percent z nich označilo zníženie daňovej záťaže za chybný krok. V tomto roku však môže podporiť rast americkej ekonomiky.
Trump si vybral nevhodný čas
Šéf Bieleho domu si na reformu vybral nevhodný čas. Podľa amerických kritérií je v krajine plná zamestnanosť.
Preto by bolo rozumnejšie znížiť podnety pre vzostup konjunktúry a nie ju ešte podporiť. Tento názor vyslovil Jim O'Sullivan z ústavu High Frequency Economics.
Tento rok americký hrubý domáci produkt (HDP) vzrastie o 2,7 percenta. Podľa januárového prieskumu sa jeho rast odhadoval na 2,6 percenta.
Dopady na Fed
Silnejšia dynamika rastu HDP podľa ekonómov posilní sklon Fedu, americkej centrálnej banky, zvyšovať predčasne svoju základnú úrokovú sadzbu. Experti odhadujú, že sa Fed pre ich rast v tomto roku rozhodne asi trikrát. K ich prvému zvýšeniu by mohlo dôjsť už v marci.
Avšak reálna výška inflácie pre ich vzostup by sa mala dosiahnuť až v prvom štvrťroku 2019. V ňom by mali spotrebiteľské ceny dosiahnuť jej 2-percentné inflačné zacielenie.
Až jeho prekročenie by mala centrálna banka brániť rastom svojej úrokovej sadzby. Ide o úročenie peňazí, ktoré požičiava úverovým ústavom v krajine.