Krajiny Európskej únie (EÚ), ktorým brexit ublíži najviac, by nemali zároveň pomáhať plátať v rozpočte bloku diery po Británii. Uviedol to holandský minister financií Wopke Hoekstra.
"Ekonomiky malej skupiny štátov na západnom pobreží Európy brexit zasiahne veľmi tvrdo, platí to predovšetkým pre Írsko, ale aj pre Holandsko, Dánsko, Španielsko a niekoľko ďalších krajín," povedal Hoekstra v rozhovore pre holandskú televíznu stanicu RTL Z. "Nemôže byť zámerom, aby tí, ktorí utrpia škody z brexitu platili zaň aj účet."
Zostávajúcich 27 krajín EÚ doteraz prezentovalo pri rokovaniach o brexite jednotný postoj. Ale pred blížiacimi sa rozhovormi o budúcich obchodných vzťahoch sa ukazujú ich rozdielne národné záujmy a začínajú sa objavovať trhliny. Holandsko je jednou z krajín EÚ, pre ktorú je dôležité zabezpečenie takej dohody, čo nepoškodí jeho obchodné väzby s Britániou.
Hoekstra sa minulý týždeň stretol so svojim španielskym kolegom Luisom de Guindosom a zhodli sa na tom, že obaja chcú dohodu, ktorá by udržala Spojené kráľovstvo po brexite čo najbližšie k EÚ.
Podľa zdroja zo španielskeho ministerstva hospodárstva, obaja šéfovia rezortov financií minulý týždeň "podčiarkli význam vzťahov s Britániou pre obe krajiny a dohodli sa, že budú sledovať svoje spoločné záujmy.