Nízke ceny ropy dotlačili Spojené arabské emiráty a Saudskú Arábiu k zavedeniu dane z pridanej hodnoty (DPH). Urobili tak po prvýkrát v histórii. Informoval o tom portál bbc.com.
Päťpercentná daň je zavedená na väčšinu tovarov a služieb a do platnosti v oboch krajinách vstúpila prvého januára. Arabské krajiny však doteraz lákali zahraničných pracovníkov práve vidinou života bez daní.
Nezdanili všetko
Zdanenie benzínu, nafty, jedla, oblečenia a účtov za verejné služby by malo Emirátom podľa odhadov priniesť do pokladnice približne 3,3 miliardy dolárov.
Na niektoré výdavky sa však vzťahujú výnimky, alebo bola na ne uvalená nulová daň. Ide predovšetkým o zdravotníctvo, finančné služby a verejnú dopravu.
Tlak zo zahraničia
Medzinárodné organizácie ako napríklad Medzinárodný menový fond dlhodobo tlačili na štáty Zálivu, aby diverzifikovali zdroje svojho príjmu a neboli tak závislé na rope.
V Saudskej Arábii predstavuje ropný priemysel 90 percent príjmov do rozpočtu, v Spojených arabských emirátoch je to približne 80 percent.
Zaviedli aj iné opatrenia
Obe krajiny už v minulosti zaviedli opatrenia, ako navýšiť zdroje do štátnej pokladnice. Saudská Arábia napríklad zaviedla daň na tabak a nealkoholické nápoje, zároveň škrtala rôzne druhy podpory pre domácich. Emiráty zase zvýšili cestné mýto a zaviedli daň z turizmu.
Aj napriek týmto opatreniam krajiny zatiaľ nezvažujú zavedenie dane z príjmu. Väčšina obyvateľov platí nulovú daň.
Aj ďalší členovia Rady spolupráce štátov Perzského zálivu – Bahrajn, Kuvajt, Omán a Katar – sa tiež zaviazali zaviesť DPH, aj keď niektorí z nich svoje plány oddialili najskôr na rok 2019.