Slováci odpracujú ročne viac hodín ako Japonci, ktorí sú povestní svojou pracovitosťou a kultúrou, v ktorej zohráva zamestnanie veľmi významnú úlohu. Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Ak máme veriť štatistikám projektu HumanProgress, obyvatelia krajiny vychádzajúceho slnka odpracujú za rok v priemere vyše 1 726 hodín, no Slováci ich tromfnú s 1 749 hodinami ročne. V prepočte to znamená, akoby všetci pracujúci Slováci prišli do práce každý jeden pracovný deň v roku a odpracovali sedem hodín. Japonci zaostali o päť minút denne. Možno si poviete, že sedem hodín denne nie je na prvý pohľad práve vizitkou workoholika. V tomto prepočte však sú započítané aj dovolenky, práceneschopnosť, ošetrovanie členov rodiny a iné bežné udalosti, ktoré znižujú počet odpracovaných dní.
Šialené tempo
Napriek tomu Slováci skončili „len“ na 30. mieste celosvetového rebríčka. V niektorých krajinách Ázie totiž vládne doslova šialené pracovné tempo. Na čele rebríčka sa umiestňuje pravidelne Hongkong, Južná Kórea a Singapur, kde to vyzerá, akoby dovolenka bola zákonom výslovne zakázaná a ľudia chodili do práce aj napriek chorobám a úrazom. Každý pracujúci obyvateľ týchto krajín podľa štatistík odrobil v roku 2011 deväť hodín každý jeden pracovný deň. V Európe sú najväčšími „pracantmi“ Poliaci, ktorí skončili v celosvetovom rebríčku na siedmom mieste, a hneď za nimi sú paradoxne Gréci, ktorí si v dôsledku problémov s udržaním eura vyslúžili nálepku európskych lenivcov. Podľa údajov, ktoré HumanProgress preberá od OECD a Európskej únie, však tí, ktorým sa podarilo udržať si prácu, odrobia vyše dvetisíc hodín ročne.
Viac oddychu
Dobrá správa znie, že podľa štatistík sa pracovné zaťaženie s pokrokom a rastúcou produktivitou práce znižuje. Pracujeme vraj čoraz menej – napríklad Slováci v roku 1994 odpracovali až 1 878 hodín ročne, obyvatelia Južnej Kórey v roku 1982 až 2 803 hodín za rok a Holanďanom sa podarilo okresať prácu až o 40 percent na 1 380 hodín ročne. Prajeme vám, aby ste vy mali práce tak akurát.