Čistý odlev kapitálu z Ruskej federácie sa vo štvrtom štvrťroku 2014 medzikvartálne takmer zdesaťnásobil na sumu 73 miliárd dolárov. Za celý rok 2014 potom z Ruska odtiekol kapitál za 151,5 miliardy dolárov. Medziročne ide o 90,5 miliardové navýšenie. Ruské hospodárstvo prichádza o likviditu aj kvôli (obnoveným) devízovým intervenciám. Tie stáli centrálnu banku v uplynulom roku vyše 80 miliárd dolárov a pokračujú ďalej. Od prvého januára 2015 Bank Rossii v rámci podpory rubľa predala 2,165 miliardy dolárov, navyše na devízovom trhu ad hoc intervenuje ruské ministerstvo financií.
Ako vyplýva z prieskumu agentúry Bloomberg, ak bude odliv kapitálu z krajiny pokračovať, mohlo by Rusko pristúpiť k zavedeniu menových reštrikcií. To by podľa respondentov opýtaných BBG nastalo, keby pokračoval odliv kapitálu v štvrťročných objemoch viac ako 60 miliárd. Únik financií z Ruska navyše podkopáva snahu ruskej centrálnej banky stabilizovať rubeľ.
Prípadné zavedenie kapitálových kontrol (obmedzenie bankových výberov, limit na FX konverzie, zdanenie nákupu zahraničných aktív, a pod.) by ešte viac prehĺbilo nedôveru korporácií a investorov v ruskú menu. Už v decembri 2014, počas menovej krízy, sa objavili špekulácie o zavedení kapitálových kontrol pre veľkých ruských exportérov ropy a plynu.
Okrem odlevu kapitálu Rusko trápi aj horší kreditný rating, ktorý predražuje dlhové financovanie a odrádza potenciálnych investorov. Ratingové agentúry v minulých dňoch postupne znížili rating Ruska až do blízkosti špekulatívneho pásma a potvrdili negatívny výhľad.
Najnovšie znížila rating Moody`s na stupeň Baa3 (jeden krok nad špekulatívnou zónou) z Baa2. Prípadný prepad do špekulatívneho pásma by mal silne negatívny vplyv na ruské (korporátne) dlhopisy, akcie a predražil by obsluhu štátnej dlhovej služby.
So zhoršeným ratingom súvisí aj vývoj na trhu s CDS kontraktmi. Cena "poistenia" oproti defaultu ruských 5-ročných obligácií (CDS) za posledný mesiac vystrelila až na 600 bázických bodov, najviac za 6 rokov. Dnes ráno sa pohybuje na úrovni 535 bsp. (+ 22% za posledných 30 dní). Investori teda požadujú prémiu 5,35%, aby boli ochotní držať ruský dolárový dlh namiesto amerických pokladničných poukážok. Obrázok vykresľuje vývoj CDS kontraktov na ruské päťročné dlhopisy denominované v dolároch.
Sankcie Západu, lacná ropa, vysoké úrokové sadzby, rýchla inflácia, znížený rating a horší odhad ekonomického rastu budú v najbližších mesiacoch negatívne dopadať na ruskú ekonomiku. Logickou reakciou investorov je potom vyvedenie kapitálu z krajiny, čo sa aktuálne v masívnom meradle deje. Pre dokreslenie hospodárskych komplikácií v Rusku možno dodať, že Moody`s minulý týždeň zverejnila správu, v ktorej predikuje pokles ruského HDP v roku 2015 o 5,5%. Prepad ekonomiky o takmer 5 percenta očakáva, v dnes zverejnenej správe, aj Európska banka pre obnovu a rozvoj.
Článok bol zverejnený na stránke Patri.cz.