Ekonomické rozdiely medzi jadrom a perifériou eurozóny sa vyostrujú, uvádza štúdia Ernst and Young. Ohľadom výhľadu eurozóny ako celku sú ale jej závery optimistické.
Ekonomická trajektória jadra eurozóny a jej periférie sa rozchádza viac ako inokedy v histórii bloku, pričom rozdiely by sa mali s postupujúcim pomalým oživením ešte vyostrovať, uvádza sa v novo vydanej správe konzultantskej spoločnosti Ernst and Young.
Podľa autorov je divergencia medzi členskými štátmi menovej únie najvyššia od začiatku tisícročia, kedy bola spoločná mena zavedená. K záveru došli použitím vlastného indikátora, do ktorého sa započítavajú rôzne ukazovatele vrátane vývoja HDP, inflácie, nezamestnanosti a zadlženie štátu.
Priepasť medzi prosperujúcim severom a zadlženým juhom je dobre vidieť na štatistikách ekonomického rastu. Kým nemecká ekonomika v 2Q13 zaznamenala 0,7% expanziu, v mnohých ďalších krajinách, napríklad v Španielsku či Taliansku, pokračoval pokles výstupu. Podobne sú na tom členské štáty pri porovnávaní úverovej aktivity bankového sektora či zamestnanosti.
"Ostré rozdiely v podmienkach financovania a vo vývoji na trhu práce budú naďalej pôsobiť značný rozchod medzi krajinami eurozóny. To predstavuje riziko pre efektívne rozhodovanie a ďalšiu hospodársku integráciu, ktoré sú nevyhnutné na zabezpečenie stability eurozóny," uvádza sa v dokumente EY Euro Zone Forecast.
Nemecko sa snaží kompenzovať vlastnými iniciatívami pokrivenie na trhu s úvermi, kedy malé firmy v južnom krídle na bankové financie buď nedosiahnu, alebo ich získajú len za výrazne nevýhodnejších podmienok než konkurencia v jadre.
|
Nemecká štátna rozvojová banka KfW chce španielskym firmám poskytnúť úvery asi 800 miliónov eur. Ďalšie peniaze dodá na podporu ich kapitálovej štruktúry. Pomoc majú dostať aj podniky v Portugalsku a možno aj tie z Grécka. Berlín sa tiež snaží prispieť k boju s vysokou nezamestnanosťou mladých ľudí na európskej periférii. S Madridom napríklad podpísal dohodu s cieľom poskytnúť počas štyroch rokov približne piatim tisícom mladých Španielov prácu alebo školenie v Nemecku.
Napriek rastúcej divergenciu v rámci sedmnáctičlenného bloku sú v EY ohľadom výhľadu eurozóny ako celku optimisti. Hospodárske oživenie, v rámci ktorého sa eurozóna v 2Q13 po šiestich kvartáloch vrátila na rastovú trajektóriu, by malo ku koncu roka zrýchliť. Napomôcť by k tomu mal zlepšujúci sa stav kľúčových obchodných partnerov eurozóny - Veľkej Británie a Spojených štátov - a tiež zmiernenie drastickosť úsporných opatrení.
EY pre tento rok u eurozóny počíta s rastom HDP o 0,5%, v budúcom roku o 0,9%. Ratingová agentúra Standard & Poor's je opatrnejšia, jej posledná prognóza kalkuluje s poklesom hospodárskeho výstupu o 0,7% v tomto roku.
V EY však poznamenávajú, že oživenie bude postupovať veľmi pomaly a bude ho brzdiť vytrvalo vysoká nezamestnanosť v mnohých krajinách. Priemer menovej únie v júli predstavoval 12,1%, medzi mladými do 25 rokov vzrástol na 24%. Prognóza pritom počíta s rastom nezamestnanosti až na 12,6 % v polovici budúceho roka. V Grécku by ukazovateľ mal budúci rok dosiahnuť desivých 29 %, zatiaľ čo v Nemecku by sa mal pohybovať okolo miernych 5,4 %.
(Zdroje: CNBC, ČTK, Bloomberg)
Patria Online
Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz