StoryEditor

Dúfam, že sa Klaus mýli (menový komentár)

14.12.2010, 09:29
Myslieť si, že euro sa dá zachrániť, je iba ružová naivita. Menová únia sa rozpadne.

 Chuť akceptovať riziko sa udržala počas celej  ázijskej obrátky. Apetít po „risk on“ prístupe čerpal energiu stále z čínskeho benevolentnejšieho boja voči inflácii  a očakávaného schválenia predĺženia daňových úľav v US ekonomike. Na kráľovskom páre EURUSD sme vďaka tomuto, narušeniu klesajúceho kanála a zdolaniu 100-dňového kĺzavého priemeru (1,3353) videli tak „nechutný“ short squeeze s mega magnitúdou takmer 300 bodov hnaný stop lossmi krátkych pozícií.  Rast pokračoval aj v úvode dnešnej londýnskej obrátky a býčí tábor sa pokúšal o zvalenie rezistencie maxím zo začiatku decembra na úrovni 1,3440/45. Z večera do rána, akoby šibnutím čarovného prútika, sa euro dokázalo pomerne rýchlo rehabilitovať. 

Zmenil sa európsky svet za 24 hodín?

Možno si však skutočne myslieť, že európsky dlhový svet a jeho problémy zrazu neexistujú? My vidíme, že sú schované len za oponou pozornosti trhu. Koľko však táto skrývačka vydrží? Čas tiká proti dlhu a hriešnikom. Nech sú robené akékoľvek záchrany, nech je vynakladaný akýkoľvek objem zdrojov za záchranu, nech sú emitované aj eurodlhopisy (čo je extrémne zlé riešenie pretože sa stráca súťaž a hlavne úrok nebude závisieť od nás, ale od 16 ďalších krajín a ich disciplíny, čo bude len prehlbovať morálny hazard) situáciu sa týmto nepodarí vyriešiť. A to aj za predpokladu, že ECB bude tlačiť peniaze „o sto tristo.“  

Buldozér namiesto chirurgických ručičiek

Pretože ďalšie a ďalšie peniaze (či už vytlačením alebo poskladaním sa od tých, ktorí na to zatiaľ ešte majú) sa používajú ako agresívny buldozér na akékoľvek problémy. V skutočnosti sa však riešia len ich následky  a nie štrukturálne jadro veci, na ktoré je potrebné mať bystrí rozum, trpezlivosť a jemné „chirurgické ručičky.“ To prinesie však svoje plody až časom, dlhým časom, keďže dnes je eurozóna v hlbokej kríze. A politici sú netrpezliví a hlavne preferujú (a žiaľ k tomu dotlačili aj centrálne banky) okamžité kroky, ktoré síce prinesú dočasné vylepšenia, no o to horšie následky to bude mať v budúcnosti. O zodpovednosti a dlhodobom uvažovaní tak nemôže byť ani reči. 

Ružová naivita záchrancov eura

Preto rozhodne nesúhlasím s názormi, že euro sa dá zachrániť.  Neverím v efektívne fungovanie menovej únie, ak sa toto zoskupenie krajín vráti k fiškálne disciplíne a začne robiť reformy. Tieto očakávania a priania sa mi vidia ako ružová naivita. Posledných niekoľko rokov sme čakali na zodpovednosť vlád, no tá neprišla napriek sľubom, vyhrážkam, penálom či pokutám (ktoré nakoniec aj tak boli zrušené). Prečo si máme myslieť, že história sa teraz nebude opakovať a „lodivodi“  štátov si vstúpia do svedomia? Vítam tak, že aj na Slovensku sa konečne otvára diskusia o zmysle eura predsedom parlamentu.

Vyjde to Klausovi?

Ako už naznačil Václav Klaus, riešenie európskych problémov a prežitie eura existuje iba za cenu výrazných prechodov na fiškálnu úniu a to bude viesť k poklesu slobody, demokracie, suverenity a dlhodobého poklesu životnej úrovne. Skutočne po tomto máme túžiť? Odpoveď je na vás. Každopádne mocní Európy urobia všetko pre to, aby si túto moc udržali a prehĺbili. Klaus si myslí, že sa im to (žiaľ) podarí. Ja verím, že v tomto sa mýli a nebudú mať takú silu a menová únia sa rozpadne. Aj vzhľadom k slovám známeho odborníka na medzinárodné financie Michaela Pettisa: „Absencia fiškálnej centralizácie a plnej mobility práce (dokonca v niektorých oblastiach existujú limity na pohyb kapitálu) vyvoláva nerovnováhu medzi krajinami, ktorá sa nedá vyriešiť inak než neudržateľne vysokou úrovňou dlhu a nezamestnanosti alebo vystúpením z eurozóny.“

Intradenný výhľad

EURUSD sa pohybuje nad 100-dňovým kĺzavým priemerom (1,3358), čo nahráva viac býkom. Dostali sme sa nad dlhodobú rastovú trendovú líniu z leta (v červenom) a zároveň nad klesajúcu líniu z novembrových maxím. Pred nami je FOMC, kde existujú obavy o ďalšie uvoľnenie menovej politiky FEDom. ECB navyše nakupuje na sekundárnom trhu vládne dlhopisy, čo môže dočasne „opiť trhy.“

Riziko pre postup vyššie smerom k 1,35 rozhodne existuje. No zo strategického hľadiska preferujeme krátke pozície. Naviac aj keby sa aj zachoval „risk on“ prístup stále očakávame, že medvede po včerajšom prepadáku sa pokúsia minimálne otestovať svoju silu a uvidíme retest levelu 1,34 (letná rastová línia) s možným predĺžením k 1,3358 (100-dňový DMA) pred prípadným ďalším dočasným rastom.

eur14-12-10

Stanislav Pánis

analytik TRIM BROKER

 

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. november 2024 20:19