Veľké finančné a nefinančné spoločnosti, ktoré pravidelne obchodujú s ropou očakávajú jej návrat nad 100 USD za barel po prvýkrát od roku 2014. Dôvodom má byť neochota krajín OPECu kompenzovať výpadok produkcie spojenej s americkými sankciami na Irán.
Ropa Brent sa tento týždeň dostala už nad 80 USD za barel, čo predstavuje štvorročné maximá a presne tomuto prudkému nárastu sa chcel vyhnúť Donald Trump, ktorý žiadal krajiny OPECu o navýšenie produkcie.
Kartel sa ale na poslednom zasadnutí v nedeľu vyjadril, že produkciu zvyšovať nebude a cena ropy preto reagovala nárastom.
Trh aktuálne nemá náhradu za denný výpadok produkcie cca 2 mil. barelov počas posledného kvartálu tohto roka, a preto ropa začala prudšie rásť. Aj preto sa mnohí analytici znova postavili na býčiu stranu a očakávajú pokračovanie tohto trendu smerom k psychologickej úrovni 100 USD za barel.
Keď Trump v máji oznámil sankcie na Irán, investori odhadovali denný výpadok medzi 300 až 700-tisíc barelov. Aktuálne je to však už 1,5 milióna a postupne chýbajúca produkcia narastie až na objem 2 mil. barelov denne.
OPEC sa tak postavil na stranu vyčkávania aj napriek tomu, že Rusko a Spojené Arabské Emiráty sa ponúkli, že dokážu výpadok nahradiť. Zatiaľ ale neprišlo ku konkrétnym krokom hlavne kvôli tomu, že dopyt zostáva naplnený (podľa vyjadrenia saudského ministra energetiky Khalida Al-Faliha).
Na druhej strane je však potrebné počítať s tým, že eskalujúci obchodný konflikt medzi USA a Čínou môže znamenať menší dopyt po rope. Americká produkcia je navyše na rekordných maximách, a preto môže byť cesta nahor pre ropu ťažká. Situácia v rozvojových krajinách tiež nahráva skôr poklesu dopytu po rope, než jej nárastu.
Podľa analytikov z Bank of America sa síce zvýšilo riziko výrazného nárastu cenu ropy, aký sme videli v roku 2008, no zatiaľ by sa ropa k úrovni 150 USD za barel nemala priblížiť.
Ak sa však ropa dostane bližšie k úrovni 100 USD, nevyhneme sa na Slovensku výraznejšiemu zdražovaniu pohonných hmôt.