Meny rozvíjajúcich sa krajín sveta v režime voľne plávajúcich kurzov sa oslabujú. Tento trend sa týka nielen krajín ako Turecko, Brazília či Južná Afrika, ale zasiahol aj susedné Poľsko a Maďarsko.
Napriek tomu, že centrálne banky vo Varšave, v Budapešti či v Prahe zvyšujú úrokové sadzby, ani lukratívnejšie úročenie ich mien nie je pre investorov dostatočným lákadlom.
Osud každej krajiny je v rukách politikov, ktorí zodpovedajú za makroekonomickú rovnováhu. Pre všetky z nich však platí, že s blížiacim sa zvyšovaním úrokových sadzieb v Spojených štátoch ich peniaze v očiach investorov strácajú lesk. Od leta tohto roku, keď sa po prvýkrát začalo otvorene hovoriť o konci fiškálnych stimulov a politiky ultra lacných peňazí, meny rozvíjajúcich sa krajín klesli.
Najväčší šok utrpela turecká líra, ktorá oproti americkému doláru stratila za posledný rok 34 percent. Investície do nej nezachránilo ani jej oveľa lukratívnejšie úročenie, po započítaní ktorého líra stratila za posledný rok 17,5 percenta. Argentínske peso kleslo oproti doláru za posledný rok o 19,7 percenta, poľský zlotý 10,1 percenta a maďarský forint 7,2 percenta. Hoci pre meny našich susedov je referenčnou menou euro, zlotý sa oproti nemu za posledný rok oslabil o 4,4 percenta a forint o 1,4 percenta.
Sila amerického...
Zostáva vám 85% na dočítanie.