Dva roky hľadali vlastníci luxusných apartmánov pri londýnskom Hyde Parku kupca. Márne. Rozhodli sa preto byty prenajímať cez Airbnb. Hostia zaplatia za jednu noc cez túto alternatívnu ubytovaciu službu 1 500 libier, teda v prepočte 1 736 eur.
Podľa spoluzakladateľa maklérskej firmy Xenyos Hasana Hasana, ktorá prenájom aj predaj nehnuteľnosti sprostredkúva, je cena nastavená veľmi vysoko, ale ani v minulosti nemal majiteľ zrovna skromné požiadavky. Vlastník apartmány predáva za 8,65 milióna libier, teda cez 10 miliónov eur, a dúfa, že sa mu prenájmom vráti aspoň časť peňazí investovaných do rekonštrukcie.
Ako informovalo spravodajstvo Bloomberg, nie je to ojedinelý prípad ponuky luxusných nehnuteľností na Airbnb. Aj ďalší vlastníci horšie predajných realít túto krátkodobú možnosť využívajú ako náplasť, ktorá pokryje náklady na správu majetku.
Zahraniční vlastníci realít túto možnosť viac využívajú aj kvôli tomu, že im značnú časť z príjmov ukrajuje slabá libra. Tento rok do konca februára príjmy z luxusných prenájmov medziročne klesli o 5,1 percenta.
Niektorí z investorov do realít preto s predajom čakajú do doby, než sa trh spamätá. Počet domov, apartmánov či bytov na lepších adresách v ponuke na prenájom rastie. Ich množstvo za pol roka stúplo o pätinu, uviedla realitná spoločnosť Knight Frank.
Developeri majú problém predať rozostavané a nové rezidenčné projekty. Aktivita v sektore bola vlani najnižšia za posledné štyri roky a realitné firmy držia v rukách rekordné množstvo nehnuteľností. Dopyt stláčajú tiež vyššie dane.
Kombinácia týchto faktorov je dôvodom, prečo rastie na obľube umiestňovanie ponúk na Airbnb. Predpokladá sa, že inzercia luxusných nehnuteľností na Airbnb porastie v nasledujúcich rokoch o desiatky percent.
"Záujem o dlhodobé prenájmy nie je po hlasovaní o brexite veľmi silný, vlastníci nehnuteľností však potrebujú udržať svoje príjmy," vysvetľuje Gao Xiang, prezident realitnej spoločnosti JC International Property, ktorá cieli na čínskych a japonských investorov v Londýne. Výnosy sú nízke a situáciu ešte zrejme zhorší zníženie daňových zliav z úrokov pri hypotékach, ktoré začne platiť v apríli.