Majetok superboháčov sa vlani znížil. Informuje o tom portál rakúskeho denníka Die Presse s odvolaním sa na Správu o miliardároch švajčiarskej veľkobanky UBS a medzinárodnej poradenskej firmy PwC.
Uvádza sa v nej, že 1379 miliardárov prišlo vlani o 300 miliárd dolárov (272,68 miliardy eur). Majetok sa im stenčil v dôsledku poklesu cien surovín a silného amerického dolára. Klesol na 5,1 bilióna dolárov.
Európania si majetok udržali
Správa, publikovaná vo štvrtok (13. 10.), uvádza, že viacgeneračné miliardárske rodiny, ktorých žije najviac v Európe, si majetok udržali bez väčších strát. A tak starí boháči víťazia nad mladými.
Z prvej ligy vypadávali vlani späť do multimilionárskej obce najmä rodiny prvej a druhej generácie. Starých miliardárskych rodín z ich celkového počtu na svete žije v Európe 54 percent, kým skupina mladých miliardárov silno rastie v Ázii. V Číne ich v minulom roku pribudlo 80. V Ázii sa dostane z multimiliardárskej obce medzi miliardárov niekto priemerne každý tretí deň. Až 85 percent ázijských miliardárov sa k veľkému bohatstvu dopracovalo samostatne.
Dediť sa budú bilióny
Podobný vývoj je aj v Spojených štátoch. Majetok prvomiliardárov bol vlani po prvýkrát vyšší ako majetok miliardárskych dynastií.
Autori správy odhadujú, že v nasledujúcich 20 rokoch dôjde k najväčšiemu dedeniu majetku v histórii. Uskutoční sa asi 460 dedičských konaní, v ktorých pôjde o 2,1 bilióna dolárov. Ide o prevod už existujúcej hodnoty. Samozrejme, že rozsah rozmnoženia majetku v nasledujúcich rokoch, kým dôjde ku konaniu, nemohol byť zohľadnený, lebo je ešte vo hviezdach.