Ťažba ropy v Rusku sa v septembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšila o štyri percentá na nový rekord 11,11 milióna barelov denne. Spoločnosti viac profitovali vďaka zvýšeniu cien ropy. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo ruské ministerstvo pre energetiku.
Ceny ropy rástli vďaka špekuláciám, že poprední svetoví ťažiari ropy by sa mohli dohodnúť na obmedzení produkcie, ktoré by znížilo súčasnú nadprodukciu na trhu a podporilo ceny ropy. V tonách sa ťažba ropy zvýšila na 45 483 miliónov ton z augustových 45 309 milióna ton. Ťažba zemného plynu stúpla na 51 33 miliardy metrov kubických zo 45 29 miliardy metrov kubických v auguste.
Zmierlivý postoj Saudov
K rastu ťažby ropy najviac prispela najväčšia ropná firma na svete s akciami na burze Rosnefť, ktorej ťažba medzimesačne stúpla o 2,6 percenta. Ťažba firmy Gazprom Nefť vzrástla o 5,2 percenta.
Ruský minister pre energetiku Alexander Novak v piatok uviedol, že Rusko po dohode krajín ropného kartelu OPEC nájde možnosti pre zmrazenie ťažby ropy. OPEC sa minulý týždeň dohodol na prvom znížení ťažby od roku 2008, keď Saudská Arábia kvôli nízkym cenám ropy zmiernila postoj voči svojmu odvekému rivalovi, Iránu.
Ceny pod úrovňami
Ceny ropy po dohode OPEC stúpli prvýkrát od júla nad 50 dolárov za barel, aj tak ale zostávajú hlboko pod úrovňami z prvej polovice roku 2014, kedy výrazne presahovali hranicu 100 dolárov za barel. Tento rok v januári sa ceny znížili až na 27,88 dolára za barel.
Analytici švajčiarskej banky UBS očakávajú, že ťažba ropy v Rusku budúci rok stúpne o 2,7 percenta, hlavne vďaka novým projektom, napísala agentúra Reuters. Produkcia ropy a plynu je kľúčovým odvetvím ruskej ekonomiky a predstavuje dôležitý zdroj príjmov štátnej pokladnice.
Historického maxima 11,41 milióna barelov denne dosiahla ťažba ropy v Rusku v roku 1988. Vtedy bola krajina súčasťou Sovietskeho zväzu, na ktorého celkovej produkcii malo súčasné Rusko podiel zhruba 90 percent.