Hlasovanie Britov za odchod z Európskej únie (EÚ) spôsobuje v ekonomike neistotu, globálne hospodárstvo sa nemôže naštartovať. Nemecká ekonomika je síce podľa centrálnej banky (Deutsche Bundesbank) odolná, ale v 2. kvartáli sa jej rast s najväčšou pravdepodobnosťou výrazne spomalil. Informovala o tom agentúra DPA.
Bundesbank počíta s tým, že nemecká ekonomika bude aj napriek brexitu pokračovať v raste. Po silnom začiatku roka sa však v 2. kvartáli zrejme ochladila, uviedla Bundesbank vo svojej mesačnej správe.
"Základná rastová tendencia je však naďalej silná a v letnom štvrťroku môžeme opäť počítať s výrazným nárastom výkonu celej ekonomiky." Experti centrálnej banky uviedli ako dôvod svojho optimizmu dobrú situáciu na trhu práce, zvyšovanie reálnych miezd a extrémne uvoľnenú menovú politiku Európskej centrálnej banky (ECB).
Aktuálne sa dôsledky hlasovania za brexit na nemeckú ekonomiku dajú len ťažko odhadnúť, v najbližšom čase však zrejme zostanú len obmedzené, uviedla Bundesbank. Británia bola vlani piatym najväčším obchodným partnerom Nemecka. Z dôvodu neistoty po referende o vystúpení krajiny z EÚ experti znížili svoje prognózy rastu najväčšej európskej ekonomiky. Bundesbank aktuálne očakáva, že nemecký hrubý domáci produkt (HDP) tento rok stúpne o 1,7 percenta. V roku 2017 by sa mal zvýšiť o 1,4 percenta.
Podľa Bundesbank pozitívna nálada firiem aj domácností signalizuje, že ochladenie v 2. štvrťroku bolo len dočasné. Centrálna banka počíta s tým, že domáca ekonomika zaznamenala v trojmesačnom období od apríla do konca júna nanajvýš len minimálny nárast.