Hoci v posledných rokoch objem firemných úverov v bankách v mnohých krajinách strednej a juhovýchodnej (CESEE) Európy slabol, rok 2015 priniesol zmenu a opätovný rast záujmu zo strany spoločností.
Zistenie najnovšej štúdie "Bankovníctvo v regióne strednej a východnej Európy - podpora trvalo udržateľného rastu a inovácií", ktorú zostavil útvar CEE Strategic Analysis európskej finančnej skupiny UniCredit, uvádza, že práve firemné úvery ostávajú hlavným ťažiskom činnosti bánk a načrtá pozitívne vyhliadky pre ekonomiky regiónu do budúcnosti.
"Ekonomická situácia v strednej a východnej Európe by mala pre banky vo všeobecnosti zostať pozitívna. Väčšina krajín regiónu vykáže v rokoch 2016 a 2017 zdravý hospodársky rast," vraví Carlo Vivaldi, riaditeľ divízie pre strednú a východnú Európu skupiny UniCredit.
Podľa štúdie by mal rast HDP v regióne strednej a juhovýchodnej Európy, do ktorej spadá Bosna, Bulharsko,Česká republika, Chorvátsko. Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, mal tento rok dosiahnuť 3,2 percenta, v budúcom roku 3,3 percenta. (Do regiónu strednej a východnej Európy patria všetky krajiny CESEE a Rusko, Turecko a Ukrajina)
Štruktúra zdrojov financovania spoločností v regióne CESEE naznačuje aj vysoký potenciál dlhových cenných papierov.
"V minulých rokoch sme zaznamenali zvyšujúci sa podiel financovania dlhovými cennými papiermi v krajinách ako Česká republika, Poľsko či Slovensko. Ich podiel však zostáva vo väčšine krajín nízky," opisuje Vivaldi.
V regióne CESEE je podiel dlhových cenných papierov na firemnom financovaní v priemere 8 percent. V západnej Európe to však je 10 percent a v Spojených štátoch až 43 percent.
Pomôcť v obchodných príležitostiach by do budúcnosti malo aj čerpanie eurofondov, ako dôležitého zdroja financovania ekonomík regiónu strednej a východnej Európy.
UniCredit zverejnila výsledky štúdie na výročnom stretnutí Európskej banky pre obnovu a rozvoj v Londýne.