Slováci platia vyššie dane a odvody, ako je priemer v krajinách OECD. Vyplýva to z prieskumu Taxis Wages 2015, ktorý vypracúva Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Najviac sú zaťažení slobodní ľudia s z výrazne nadpriemerným platom. Tí zo všetkých svojich príjmov odvedú 43,3 percenta a iba o niečo menej, 41,2 percenta, prichádzajú ľudia s priemerným príjmom.
„Pritom práve vysoké daňovo-odvodové zaťaženie brzdí rýchlejší rast pracovných miest a znižuje atraktivitu slovenského pracovného trhu,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
Viac ako je priemer odvádzame vo všetkých meraných kategóriách. Ekonómovia porovnávali tieto náklady pre slobodných ľudí s podpriemernou, priemernou aj nadpriemernou mzdou aj rodiny s deťmi a rôznymi zárobkami.
V porovnaní s okolitými krajinami pritom nevyčnievame. Pri slobodných ľuďoch s priemerným platom nás preskakuje Rakúsko s 49,4 percentným zaťažením, Maďarsko so 49 percentami aj Česko so 42,6 percenta. Menej však platí Poľsko na úrovni 35,6 percenta.
Absolútnym rekordérom sú však Belgičania, ktorí odvedú takmer polovicu všetkých príjmov. Na opačnom konci rebríčka je Čile, kde sa ľudia tešia daniam vo výške iba 6,6 percenta.
"Znepokojujúci je fakt, že daňový klin (meria rozdiel medzi celkovými nákladmi práce pre zamestnávateľa
a čistým príjmom zamestnanca) na Slovensku rapídne rastie vo všetkých sledovaných kategóriách OECD a zvyšuje sa jeho odchýlka od priemeru OECD," píše vo svojej analýze J&T Banka.