Svetovému hospodárstvu budúci rok reálne hrozí recesia v dôsledku vysokých rozpočtových deficitov v Spojených štátoch a v Európe. V rozhovore pre agentúru Reuters to povedal nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Eugene Fama.
Vysoké zadlženie vlád v USA a v európskych krajinách podľa Famu predstavuje trvalú hrozbu pre svetovú ekonomiku. "Môžeme dospieť do bodu, keď finančné trhy povedia ich dlhom nie, a ony sa nebudú schopné samy financovať," vyhlásil Fama. "Ak príde ďalšia recesia, bude celosvetová," dodal.
Medzinárodný menový fond (MMF) v októbri predpovedal, že svetová ekonomika tento rok vykáže rast o 2,9 percenta, čo by bolo najpomalšie tempo od globálnej krízy roku 2009. Budúci rok potom hospodársky rast podľa fondu zrýchli na 3,6 percenta.
Fama tento rok spolu s ďalšími dvoma Američanmi získal Nobelovu cenu za ekonómiu, a to za empirickú analýzu cien aktív. Laureáti vyvinuli nové metódy pre analýzu trendov na trhoch s akciami, dlhopismi a ďalšími aktívami. Ich výskum prispel k zlepšeniu predpovede cien aktív v dlhodobom výhľade.
Fama sa v dnešnom rozhovore vyjadril aj k súčasným vysokým cenám akcií. Podniky podľa neho po kríze z rokov 2008 a 2009 zvýšili svoju efektivitu. "Reakciou firiem bolo zoštíhľovanie a výrazné zvyšovanie efektivity. Stali sa tak vysoko ziskovými a ceny ich akcií rastú," uviedol Fama.