Neschopnosť ťažiarov splácať dlhy, séria bankrotov a nepokoje v uliciach na celom svete. S takýmto hororovým scenárom prišla Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA). Zároveň znížila svoju prognózu globálneho dopytu po rope už štvrtýkrát za posledných 5 mesiacov a ďalší pokles ceny. Navyše počíta s tým, že ponuka zo strany producentov, ktorí nie sú súčasťou Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), bude vyššia. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Ropná kríza?
„Pokračujúci pokles cien ropy môže ešte sťažiť už aj tak zložitú situáciu v niektorých krajinách,“ píše IEA v najnovšej správe. Svetové zásoby ropy by v prvej polovici roka 2015 mali dosiahnuť 300 miliónov barelov. Krajiny sa tak môžu stretnúť s obmedzeniami skladovacích kapacít. IEA totiž v budúcom roku predpovedá ďalšie ďalší pokles záujmu o čierne zlato. „Výsledkom tlaku na ďalší pokles ceny zvýši riziko sociálnej nestability a finančných ťažkostí producentov ropy, ktorí budú mať problém splácať svoje dlhy,“ píše sa v správe.
IEA zároveň upozorňuje, že takýmto spôsobom by sa krajiny vyvážajúce ropu dostali na hranicu bankrotu. Hovorí sa tu najmä o Rusku a Venezuele. V Rusku tvoria zisky z predaja ropy až polovicu príjmov do štátneho rozpočtu a klesajúce ceny to ešte zhoršujú. Náklady na obsluhu ruského dlhu v posledných týždňoch vzrástli na historické maximá. A Venezuela na tom nie je o nič lepšie. „Caracas už teraz bojuje so splácaním dlhov, plnením sociálnych programov a vyplácaním výnosov z dlhopisov,“ dodáva IEA s tým, že v týchto krajinách môže nastať situácia ako v krízovom Grécku.
Spotreba porastie menej
Globálna spotreba v roku 2015 vzrastie podľa IEA o 230.000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne, predpokladá vo svojej aktuálnej správe IEA. To je o niečo menej než agentúra predpovedala v novembrovej správe. IEA opäť skresala svoju prognózu, pretože na ekonomiky producentských štátov má negatívny vplyv prepad cien čierneho zlata. Väčšina zo zníženia predpovede pripadá na Rusko, kde sankcie Západu tlmia rast, uviedla agentúra.
Ceny ropy Brent, ktoré sa tento rok prepadli o 43 %, sú príliš nízke pre 10 z 12 krajín OPEC, aby vyvážili svoje rozpočty, tvrdí agentúra Bloomberg.
"Niektoré z regiónov, kde dopyt rástol v uplynulých rokoch mimoriadne rýchlo, boli producentské krajiny, pretože rekordné ceny boli veľkými stimulmi," uviedol šéf divízie IEA pre ropný priemysel a trhy Antoine Halff. "Tieto krajiny sú teraz mimoriadne zasiahnuté," dodal.
IEA znížila predpoveď dopytu po rope OPEC o 300.000 barelov denne. Kartel bude musieť v roku 2015 na svetové trhy pumpovať 28,9 milióna barelov denne, čo je asi o 1,4 milióna barelov denne menej, ako 12 členov OPEC ťažilo v novembri.
Priemerná globálna spotreba ropy by sa mala na budúci rok zvýšiť o 900.000 barelov denne alebo o 1 % na 93,3 milióna barelov denne. Agentúra skresala odhad ruského dopytu po rope o 195.000 barelov na 3,4 milióna barelov denne. IEA ponechala nezmenenú prognózu rastu globálneho dopytu na tento rok na úrovni 700.000 barelov denne.
IEA okrem toho zvýšila svoje očakávania týkajúce sa produkcie ropy mimo OPEC v roku 2015 o 200.000 barelov denne. Aktuálne počíta s tým, že ťažba v štátoch mimo kartel vzrastie o 1,3 milióna barelov na 57,8 milióna barelov denne. Tento rok by mala ich produkcia vyskočiť o rekordných 1,9 milióna barelov denne.