Americký prezident Barack Obama bojuje proti firemným neplatičom. Vyzval Kongres, aby zrušil daňové výhody firmám, ktoré skupujú podniky v zahraničí a premiestňujú tam svoje daňové sídla, hoci ich pôsobiskom naďalej ostávajú Spojené štáty.
„Tieto spoločnosti majú neférové pravidlá, ktoré poškodzujú financie krajiny a vedú k deficitu. Je mi jedno, že je to legálne – je to zlé,“ povedal Obama.
Odlyv firiem
Kritika voči firmám sa v týchto dňoch ešte viac zostrila. A to aj po tom, čo Walgree -najväčší farmaceutický reťazec v krajine uviedol, že zvažuje odkúpiť britskú firmu Alliance Boots, čím by podobne ako ďalšie takéto firmy presunuli svoje daňové sídlo do zahraničia. Od začiatku tohto roka tak urobilo deväť veľkých amerických firiem.
Prezident USA Barack Obama. Snímka: Reuters
Za posledných desať rokov sa ich tak nazbieralo viac ako štyridsať. Silnie preto názor, že podobné zmeny vo firmách by mali byť zastavené. Zákonodarcovia z oboch strán sa totiž obávajú, že čím viac firiem premiestni svoje sídlo do krajín, ako je Írsko a Holandsko, tým viac bude ohrozený americký daňový základ.
Nevedia sa dohodnúť
Demokrati a republikáni sa zhodujú, že je potrebné urobiť v daňovom zákone zmenu, nevedia sa však dohodnúť na tom, ako by mala právna úprava presne vyzerať.
„Zastavme odmeňovanie spoločnostiam, ktoré dodávajú pracovné miesta v zahraničí a dajme daňové úľavy spoločnostiam, ktoré prinášajú pracovné miesta späť do Spojených štátov,“ povedal. Demokrati v americkom Kongrese predložili návrh, ktorý by sťažil premiestnenie daňového sídla spoločnostiam a prezident vyzval republikánov na podporu tohto úsilia.
Druhá strana, teda americké firmy vyzvali vládu, aby znížili podnikovú daň, čím by zatraktívnili podnikanie doma, a tak by nedochádzalo k presúvaniu za hranice. Súčasná korporátna daň pre firmy je na úrovni 35 percent.