Karibik nie je iba rajom dovolenkárov, ale najmä korporácií, ktorým sa nechce priznávať dane vo svojej domovine. V minulom roku skončili v daňových rajoch miliardy dolárov. Lídrom v lákaní "priamych investícií sú pritom Britské Panenské ostrovy.
Predbehli aj Čínu
Idylický štátik vo vodách Karibského mora a top daňový raj v jednom dokázal v roku 2013 prilákať 92 miliárd amerických dolárov zahraničných investícií. V prepočte na hlavu to znamená svetové prvenstvo, celkovo potom na panenských plážach pristálo viac peňazí ako v Indii a Brazílii dohromady a len o málo menej ako v Číne alebo Spojených štátoch. Svedčí o tom dáta publikovaná Konferenciou OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD).
Peniaze sa však pod tropickým slnkom sotva stihnú ohriať. Ostrovy totiž plnia funkciu cieľovej stanice pre zahraničné tržby. "Britské Panenské ostrovy fungujú ako pokladňa nadnárodných korporácií. Plynú sem tržby ich pobočiek z krajín s vyššou daňovou sadzbou," uvádza James Chan z UNCTAD. Po zaúčtovaní na ostrovoch daňovej slobody peniaze tečú zase späť.
Bude tomu koniec
Záujem svetových firiem o Britské Panenské ostrovy v posledných piatich rokoch narastal. Vlády začali viac tlačiť firmy do plnenia ich daňových povinností. Množstvo veľkých korporácií tak radšej svoje príjmy vyviedlo na Panenské ostrovy.
Len v minulom roku prílev peňazí na tamojšie účty medziročne vzrástol o 40 percent. Tomuto poňatiu daňového biznisu však zvoní umieráčik. "Vlády krajín G20 hľadajú spôsoby, ako zatlačiť na nespolupracujúce jurisdikcie, dlhodobo nie je tento stav udržateľný," dodáva Chan.