Slovensko je ešte na míle ďaleko od uzavretia investície britskej automobilky Jaguar Land Rover pri Nitre. Vyhlásil to dnes štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR a splnomocnenec vlády pre strategické parky Viktor Stromček pred členmi parlamentného hospodárskeho výboru.
Poslanci vládneho Smeru-SD neschválili návrh opozície, aby ich zástupcovia rezortu informovali o stave príprav investície pravidelne každý mesiac.
Najväčšia investícia v histórii Slovenska
Stromček pripomenul, že ide o najväčšiu investíciu v histórii Slovenska a zároveň najväčší obchodný prípad v Európskej únii (EÚ) za posledných sedem rokov.
„Akýkoľvek neštandardný krok môže mať za následok to, že túto investíciu nezískame. Jediné, čo zatiaľ padlo zo strany potenciálneho investora, bolo, že sme krajinou, s ktorou vstúpili do užších rokovaní. Dnes sa bavíme o tom, ako má vyzerať technická infraštruktúra. Sme na míle ďaleko, aby sme mohli povedať, že investor sem príde a že získame tisícky nových zamestnaní pre ľudí,“ podčiarkol.
Zároveň poukázal na to, že niektorí politici využívajú investíciu na vlastnú publicitu, čím narážal na vyjadrenia šéfa výboru Jána Hudackého (KDH).
Ten sa voči jeho slovám ohradil a zdôraznil, že víta investíciu, ktorá prinesie krajine hospodársky rast a zamestnanosť. „Chcem ale upozorniť vládu, že sú s tým spojené aj určité negatívne aspekty. Je to opäť lokalizované na západe Slovenska, čo opäť len zvýši regionálne rozdiely,“ opísal.
Ako dodal, pracovné kapacity na západe sú už také nízke, že automobilky majú problémy s pracovnou silou. To podľa neho spôsobí migráciu ľudí z východu, čo môže mať negatívny vplyv na väzby v rodinách.
„Dostávate to do roviny politikárčenia. Je tu jasný problém, keď určité skupiny špekulatívnym spôsobom vykupujú pozemky, tie informácie mohli uniknúť. Nemôžeme sa k tomu postaviť ľahostajne, je tu verejný záujem,“ zdôvodnil Hudacký, prečo zaradil bod na rokovanie výboru.
Verejným záujmom argumentoval aj poslanec Juraj Miškov (nezaradený). Od Stromčeka chcel vedieť, aké podmienky sú súčasťou predbežnej dohody vlády s automobilkou zo začiatku augusta.
„Je absolútne legitímne právo každej vlády dať investorovi ponuku, akú sa rozhodne. Ale vláda dáva ponuku nie zo svojich, ale z verejných peňazí a verejnosť má právo dostať aspoň minimálne informácie o štruktúre tejto pomoci,“ domnieva sa.
Rokujú o detailoch
Stromček povedal, že v predbežnej dohode neboli uvedené žiadne konkrétne podmienky. Vláda podľa neho teraz zhodnocuje vplyv investície na ekonomiku a s investorom rokuje o detailoch. „Keď sa skončia tieto vyjednávania, dáme to na stôl, aby každý obyvateľ vedel, za akých podmienok sem investor príde,“ uviedol s tým, že rozhodnutie by malo padnúť do konca roka.
Minister hospodárstva Vazil Hudák oznámil, že podozrenie, že z jeho rezortu ušli informácie, ktoré spôsobili skupovanie pozemkov pri Nitre špekulantmi, už prešetruje generálna prokuratúra.
„Nezasahujeme do procesu, počkáme si na výsledok. Ak sa ukáže, že došlo k nekalému úmyslu zo strany zamestnancov ministerstva, vyvodím z toho veľmi tvrdé následky,“ ubezpečil. Zároveň vyjadril snahu dotiahnuť investície aj na východné Slovensko.
Poslanci schválili zmenu uznesenia, ktorú navrhol Maroš Kondrót (Smer-SD), že informácie výboru nebudú zástupcovia vlády podávať raz do mesiaca, ale podľa aktuálnej situácie. To sa nepáčilo opozícii. „Čo je to podľa aktuálnej situácie? Kto to zhodnotí? Či by to nemohlo byť každé dva alebo tri mesiace, ale nie podľa aktuálnej situácie, lebo to nemusí byť nikdy,“ uzavrel Alojz Přidal (KDH).