Súčasný stav tak začína nápadne pripomínať situáciu z roku 1998, kedy menou hýbal spor medzi vtedajším premiérom Mahathir Mohamad a manažérom hedge fondu Georgeom Sorosom.
Malajzijský ringgit počas minulého týždňa oslabil proti americkému doláru o 3,8 percenta po tom, čo guvernérka centrálnej banky oznámila, že bude nutné obnoviť devízové rezervy, ktoré po prvýkrát od roku 2010 klesli pod hranicu 100 miliárd dolárov.
Vylúčila však zavedenie režimu menového zavesenia alebo kapitálových kontrol, čo bolo presne riešenie, ku ktorým sa Malajzia uchýlila pred 17 rokmi, kedy taktiež bojovala s prepadom menového kurzu. Vtedajší premiér obvinil zo situácie zahraničných investorov a menovite Georgea Sorosa, ktorého označil za hlupáka.
Súčasný pád malajzijského ringgit oživuje práve spomienky na útoky hedge fondov z čias krízových rokov 1997 až 1998. V roku 1998 vtedajší premiér ignoroval odporúčania Medzinárodného menového fondu a v záujme stabilizácie meny prikročil k opatreniam vrátane jej ukotvenia na úrovni 3,8 ringgitu za dolár.
Malajzijská mena pokračovala v poklese proti doláru aj dnes a to o 1,2 percenta. Za posledný rok s prepadom vo výške 24 percent viedla ázijské straty. Malajzijsku menu ničil politický škandál, devalvácia čínskeho jüanu, prepad cien ropy aj potenciálne zvyšovanie sadzieb v USA.
Situácia je tak teraz porovnateľná s 30-percentným prepadom ringgitu za 12 mesiacov pred zavedením kapitálových kontrol v septembri 1998. Je tu práve riziko opakovania vtedajšieho scenára, ktoré poháňa podľa niektorých investorov odliv finančných prostriedkov z Malajzie.
Ringgit oslaboval každý z posledných 8 týždňov, dnes dopoludnia v Kuala Lumpur oslabil o jedno percento na 4,1215 za dolár, predtým klesol ringgit dokonca na 17-ročné minimum 4,1340 dolárov. Vzhľadom k tomu, že práve Malajzia v minulosti už niekoľkokrát prikročila k tvrdým opatreniam s ohľadom na tamojšiu menovú politiku, rastie so slabnúcou menou aj miera odlivu peňazí z ekonomiky.
Globálne fondy v júli držali 32 percent malajzijských suverénnych dlhopisov. Trh ovláda v súčasnosti strach, že budú uvedené do platnosti opatrenia obmedzujúce odliv kapitálu z krajiny.
Referenčný akciový index dnes smeroval k najnižšiemu záveru od roku 2012, zatiaľ čo výnos desaťročných vládnych dlhopisov stúpol na 18-mesačné maximum. Tohtoročný prepad malajzijských devízových rezerv ku koncu júla o 17 percent na 96,7 miliárd dolárov naznačuje prebehnuté intervencie centrálnej banky v čase, keď premiér Razak čelí vyšetrovaniu z prevádzania prostriedkov na svoje osobné kontá. Práve politické machinácie sú jedným z kľúčových dôvodov oslabovania malajzijské meny.
Článok bol zverejnený na webe patria.cz