Z krajín strednej a južnej Európy sťahujú medzinárodné banky kapitál najmä zo Slovinska, Maďarska a Chorvátska. Slovenska sa odliv kapitálu netýka. Rakúsky denník WirtschaftsBlatt sa odvoláva na čerstvú správu Viedenskej iniciatívy (Wiener Initiative), v ktorej sa hodnotila situácia v regióne v treťom štvrťroku minulého roka. Iniciatíva sa stavia proti úniku kapitálu z oblasti.
Jednotlivým krajinám odchod bankového kapitálu zvyšuje náklady na ich dlhovú službu. Došlo aj k poklesu úverov pre súkromný sektor, konštatovanie sa však nevzťahuje na Turecko a postsovietske štáty.
Vlani za prvých deväť mesiacov unikol zo Slovinska, Maďarska, Lotyšska a Chorvátska kapitál v rozmedzí 4 až 5,5 % ich hrubého domáceho produktu (HDP). Analytici z dostupných údajov bánk vyvodili, že kapitál sťahovali preto, lebo pochybovali o ich ekonomickom raste či odstránení daňových a finančných nedostatkov. Navyše na tieto krajiny pôsobili nepriaznivé vonkajšie vplyvy.
V prípade Maďarska však môže ísť aj o dôsledky vládnych zásahov do vzťahov medzi bankami a ich klientmi, ktorí si pred rokmi zobrali úvery v zahraničných menách, keď bol kurz forintu priaznivejší a neskôr sa situácia voči forintu radikálne zmenila. Banky od roku 2009 stiahli z Maďarska kapitál, ktorý sa rovná 37 % jeho HDP.
Z 20 krajín regiónu za posledných päť rokov vzrástol čistý príliv kapitálu len na Slovensku, v Čiernej Hore, Macedónsku, Albánsku a Turecku.
Tento rok nebude pre medzinárodné úverové ústavy v regióne jednoduchý, pretože centrálne banky im sťažia podmienky pre podnikanie a ony samotné budú musieť pokračovať v znižovaní svojich dlhov.