Česi majú stále doma neplatné mince a bankovky za takmer 900 miliónov korún (32,70 milióna eur). Ale napríklad kovové päťdesiathalierniky alebo papierové dvadsaťkorunáčky sa pritom dajú vymeniť už len do konca augusta, aj to len v pobočkách Českej národnej banky (ČNB). Potom definitívne prepadnú. Uviedla to na svojej internetovej stránke česká spravodajská televízia ČT24.
Lenže Česi sa so starými peniazmi do ČNB príliš nehrnú. Päťdesiathalierniky sa totiž stále tešia veľkej obľube medzi hráčmi mariáša. V obchode sa s nimi už síce viac ako päť rokov platiť nedá, na kartových stoloch ale majú stále svoje miesto.
"Päťdesiathalierniky vracať nebudeme, sú potrebné pri hre, pri súťažiach a turnajoch," argumentuje vášnivý hráč Leoš Fiala.
Hráči mariášu nie sú jediní, kto nevracia päťdesiathalierniky. Z pôvodne vyrazených viac než 400 miliónov kusov mincí sa do ČNB vrátila len približne desatina. Na každého Čecha, vrátane detí, tak zostáva v obehu 35 päťdesiatnikov. Zberateľskú hodnotu pritom tieto drobné mince nemajú.
"Päťdesiathalierniky nikdy vzácne nebudú, bolo ich vydané obrovské množstvo v miliónových nákladoch," poznamenal Michal Hašek z Českej numizmatickej spoločnosti.
ČNB hliníkové mince stiahla, pretože sa už veľmi nepoužívali, ale ich výroba nebola vôbec lacná.
Česi sa však ešte definitívne nerozlúčili ani s dvadsaťkorunovými bankovkami. Tých majú doma za viac ako 5 miliónov. Podobné je to aj s papierovými päťdesiatkorunáčkami. Od roku 2011 už síce neplatia, ale medzi ľuďmi stále zostáva vyše 12 miliónov kusov týchto bankoviek. Vymeniť sa dajú do marca roku 2017.
Česi majú stále dosť peňazí nielen v neplatných minciach a bankovkách, ale aj na anonymných vkladných knižkách. Tie sa zrušili koncom roka 2002 a do konca roka 2012 si z nich mohli peniaze vybrať. Napriek tomu na nich zostalo vyše 1,5 miliardy Kč. Tieto peniaze ale len tak neprepadnú. Projekt Elixír do škôl ich posiela na zlepšenie výučby prírodných vied.
(1 EUR = 27,525 CZK)